komiksrecenzja komiks

Raz & Na Zawsze. Staroangielski – recenzja komiksu

Bridgette i Duncan, łowcy potworów, powracają. Po tym jak udaremnili zdobycie Graala, Arturowi, nieumarłemu królowi Brytów nadal muszą być czujni. Tym razem twórcy, Kieron Gillen i Dan Mora, skonfrontują ich z kolejną znaną legendą. Mowa oczywiście o postaciach z poematu Beowulf. Można być pewnym, że efektowna konfrontacja jest nieunikniona.

Kieron Gillen rozpoczyna drugi tom od mocnego uderzenia. Konfrontacja z Galahadem wysłanym przez Artura jest tylko zasłoną dymną. W tym samym czasie z Biblioteki Brytyjskiej, ktoś zabiera średniowieczny manuskrypt. Jest nim poemat o Beowulfie. Jest więc tylko kwestią czasu jak na drodze Duncana i jego babci stanie mityczny bohater.

Jednak nie on jest największą zmorą dla łowców. Jak wszem i wobec wiadomo, Beowulf walczył z innym potworem i jego matką. Nic więc dziwnego, że obawy dwójki bohaterów są uzasadnione. Grendel nadchodzi w najmniej oczekiwanym momencie zagrażając nie tylko Bridgette, ale i wszystkim mieszkańcom domu starości w której przebywa. Czy Duncan zdąży z pomocą? Napięcie sięgnie zenitu.

Kolejny raz bohaterowie muszą walczyć nie tylko o swoje życie, ale także o losy ludzkości. Gdyby bowiem Artur przedostał się do naszego świata i przejął władzę, nie było by zbyt cukierkowo. Oczywiście świat o tym nie wie, więc bohaterowie nie tylko muszą walczyć z potworami, ale i zachowywać pozory, aby prawdy nie odkrył nikt z postronnych. A to nie jest łatwa sprawa, szczególnie, że każdy szybko zaczyna się interesować dziwnymi zjawiskami i tajemniczymi zgonami.

Przyznać trzeba, że trup ściele się gęsto, a wyraziste potwory potrafią przykuć uwagę. Jest to zasług przede wszystkim Dana Mory, który swoje umiejętności przelał na karty tej historii. Obrazy idealnie komponują się z historią Gillena. Kreska jest realistyczna, szczególnie gdy chodzi o ludzkie postacie i bardzo szczegółowa. Idealnie w ten realizm wpasowana zostaje warstwa mityczna, która nie wzbudza żadnego dysonansu, a wręcz przeciwnie. Oba te światy idealnie się komponują.

Drugi tom przygód Duncana w świecie anglosaskich mitów i legend nadal trzyma wysoki poziom. Czysta rozrywka będąca wariacją na temat mitycznych bohaterów, którzy wcale nie są tacy jak opiewają ich w poematach. Liczy się dla nich tylko władza, którą zdobyć można jedynie siłą. Wszystko to utrzymane w mrocznym i baśniowym klimacie, który pochłania czytelnika bez reszty.

Raz i na zawsze. Staroangielski
Twórcy: Kieron Gillen, Dan Mora, Tamara Bonvillain
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 24 sierpnia 2022

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.