komiksrecenzja komiks

Niepamięć Absolutna – recenzja komiksu

Niepamięć Absolutna to debiutancki album Antoniego Serkowskiego i Mariusza Pitury, który ukazał się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu. Ukazana zostaje w nim wizja przyszłości, która w żaden sposób nie jest budująca dla nas współczesnych. Twórcy kreślą raczej obraz dystopii, w której społeczeństwo wyzute jest z emocji, a wszystko za nas robią maszyny.

Głównym bohaterem jest policjant Vin_cent. W dzieciństwie jest on świadkiem traumatycznego wydarzenia związanego z jego matką. Determinuje to w nim całą jego przyszłość. To między innymi dlatego zostaje policjantem i za grosz nie ufa maszynom. Mimo, że cały świat przesiąknięty jest technologią, a sprawy kryminalne prowadzą roboty i specjalne algorytmy, on często wyłamuje się z tego schematu.

Jednym z takich śledztw jest wątek znikających maszyn i budynków i związaną z tym śmiercią znanego naukowca. Idąc po nitce do kłębka i wbrew przełożonym, trafia na trop olbrzymiego, światowego spisku, który może wywrócić znanym im świat do góry nogami.

Niepamięć absolutna to klasyczne science fiction

Twórcy zawarli wątki i motywy z wielu znanych dzieł fantastyki. Oczywiście nie są to czyste kalki. Twórcy w zaskakujący i kreatywny sposób łączą je w jednolitą całość, kreśląc swoją oryginalną fabułę i pokazując czytelnikom jak może wyglądać siat przyszłości, w który wyzbędziemy się emocji i przestaniemy myśleć.

To połączenie dystopii, cyberpunku i thrillera nakreślone zostało w zimnych barwach, przepełniony melancholią i pesymizmem. Wypłowiała kolorystyka, przeplatana jest szczegółową, aczkolwiek oszczędną kreską. Przyszłość tu ukazana jest raczej nieprzychylna, mroczna i zimna jak z Blade Runnera Ridleya Scotta.

Niepamięć Absolutna to krótka historia ukazująca naszą przyszłość i konsekwencje nieprzemyślanego jej rozwoju. Odpychająca wizja, która ma być przestrogą dla nas, współczesnych, przed całkowitym oddaniem się technologii i wyzuciem się z ludzkich emocji, a zastąpieniem ich czystą niekontrolowaną przyjemnością, zostawiając wszystko maszynom. Te niestety z jakiegoś powodu mogą się zepsuć. I co wtedy?

Niepamięć Absolutna
Twórcy: Antoni Serkowski, Mariusz Pitura
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna, science fiction, dystopia, kryminał, thriller
Data wydania: 15 kwiecień 2022

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.