Odrodzenie. Tom 1. Jesteś Wśród Przyjaciół – recenzja komiksu

Tematyka zombie to dziś jeden z najpopularniejszych a przy okazji najmocniej eksploatowanych motywów w popkulturze. Od krwiożerczych bezmyślnych bestii, przez romantycznych kochanków po inteligentne, myślące osoby. Żywe trupy przewijały się przez literaturę, komiks, kino i telewizję. Pytanie które należy sobie teraz zadać brzmi: czy można jeszcze zrobić coś, co w podobnej tematyce potrafi jeszcze zaskoczyć?

Tim Seleey i Mike Norton udowodnili, że w tej kwestii ostatnie słowo jeszcze nie padło. Zrealizowali bowiem swój autorski projekt, czerpiący co prawda z wielu klasycznych dzieł, ale będący zarazem świeżym spojrzeniem na tematykę żywych trupów. W efekcie powstało coś, co twórcy nazwali wiejskim noir. Połączenie mrocznych klimatów z podmiejską codziennością i okraszone wątkiem powrotu umarłych sprawia, że Odrodzenie będzie przykuwać uwagę swoją oryginalnością.

Akcja rozgrywa się w małym miasteczku w Wisconsin. Młoda reporterka, podczas zbierania materiałów do artykułu o dziwnych zawodach trafia do kostnicy. W trakcie kremacji zwłok dochodzi do tragicznego zdarzenia. Denat nagle ożywa i na wpół spalony wydostaje się z pieca. Z czasem do życia powracają kolejni zmarli. Miasto zostaje otoczone kordonem i poddane kwarantannie. W tym czasie wewnątrz miasta powołany zostaje specjalny zespół mający wyjaśnić to niezwykłe zdarzenie.

Na czele zespołu staje Dana Cypress, córka lokalnego szefa policji, która oprócz służbowych zajęć totalnie wykraczających poza jej możliwości rozumowania, musi zmagać się z rodzinnymi problemami. W tym czasie miasto coraz bardzie pogrąża się w chaosie związanym z powrotami zmarłych. Poza tym w okolicy pojawia się dziwna biała istota, której zamiary do samego końca nie są znane. Niestety nie wszyscy odrodzeni są także nieszkodliwi. Ich agresja wynika jednak z czegoś innego, niż bezmyślna chęć mordu.

Odrodzenie zapowiada się na serię, opowiadającą o powracających do życia umarłych, ale z klasycznym postrzeganiem wizerunku zombie nie mającą nic wspólnego. Sama przyczyna odradzania się zmarłych też nie jest znana. Niektórzy postrzegają ją jako czysto religijne zjawisko, a inni starają się go oceniać przez pryzmat czysto naukowy. Prawdziwa przyczyna na tym etapie pozostaje jednak tajemnicą. Czytelnik może się tylko domyślać i prowadzić rozważania na ten temat. Być może jedną z przyczyn jest pojawianie się wspomnianej wcześniej białej postaci.

Mocną stroną tej opowieści jest również strona wizualna. Twórcy rewelacyjnie łączą fabułę i dialogi z obrazami. Całość zaś mimo mrocznego i posępnego charakteru raczej jawi się bardzo nowocześnie. Postacie są dokładnie i szczegółowo pokazane. Poza tym klimatu nadają wysuwające się na pierwszy plan obrazy przepełnione w przeważającej ilości odcieniami szarości a często bieli. Pomaga w tym wszystkim natura, bowiem akcja umiejscowiona jest zimą. Drzewa bez liści i śnieg dookoła potęgują surowy i zimny klimat, a nawet w scenach wewnątrz pomieszczeń zauważyć można pewną sterylność, co jest dopełnieniem budowania nastroju i rewelacyjnie wpisuje się w tematykę umarłych.

Odrodzenie: Jesteś Wśród Przyjaciół to mroczny, ale klimatyczny i nastrojowy komiks, który mimo zastosowań pewnych klasycznych rozwiązań fabularnych, wyłamuje się nieco z konwencji gatunku zombie. Pierwszy tom stoi na bardzo wysokim poziomie, a finał sprawia, że nie możemy już doczekać się kolejnej odsłony.

Odrodzenie: Jesteś Wśród Przyjaciół
Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: październik 2017

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.