komiksrecenzja komiks

Adam Święcki. Uroczysko Szyszymory – recenzja

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Gdzie można spędzić ciekawsze wakacje niż na wsi? Przekonuje się o tym kilkuletni Kacper, którego rodzice zostawiają na całe dwa miesiące u dziadków. Oczywiście jak przystało na wszędobylskiego i ciekawskiego dzieciaka już od pierwszych dni pakuje się w mega kłopoty a zarazem przygodę swojego życia.

Kacper jest bohaterem najnowszego komiksu Adama Święckiego, który już nie raz na kartach swoich powieści graficznych przejawiał zamiłowanie do mitologi słowiańskiej. Nic więc dziwnego, że jego najnowsza pozycja, Uroczysko Szyszymory, osadzone jest pośród intrygujących postaci ze słowiańskich mitów. Jest to zarazem pierwszy tom nowego cyklu Kacper i Spółka, która ukazał się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu w ramach serii Krótkie Gatki.

Kacper to chłopiec, który przyciąga kłopoty. To właśnie ze względu na to rodzice postanowili, że spędzi wakacje u dziadków. Tu jednak kłopoty go nie omijają. Już na samym początku staje w obronie Bosmana, która atakowany jest przez starszych chłopców. Razem z poznaną chwilę wcześniej Zuzą uciekają przed napastnikami. Nie chcąc się z nimi konfrontować postanawiają wrócić do domu przez las.

Las ten okazuje się jednak być tajemniczym miejscem pełnym mitycznych stworów. Najważniejszą jest tytułowa Szyszymora, która aby przetrwać musi trafić na miejsce zwane uroczyskiem. Kacper i spółka zobowiązują się jej pomóc. Oczywiście po drodze spotyka ich mnóstwo niesamowitych postaci i niebezpiecznych, a zarazem fascynujących przygód.

Uroczysko Szyszymory jest opowieścią przeznaczoną przede wszystkim dla dzieci, co oczywiście przekłada się na szatę graficzną. Jest ona kolorowa, co w przypadku młodszych czytelników jest sporym atutem. Grafiki też są przyjemne i lekkie w odbiorze – cartoonowe. Wraz z przystępnymi obrazami w parze idą lekkie i zabawne teksty przeplatane wieloma ciekawostkami z życia mitycznych stworzeń.

Uroczysko Szyszymory to historia, która bawi i uczy. Zapewnia wspaniałą rozrywkę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Serwuje mnóstwo przygód i tajemniczych wydarzeń. Nie ma nic wspanialszego niż wspólna lektura z dziećmi, do której można wracać bardzo często.  Zatopieni w lekturze czekamy więc na kolejny tomy cyklu.

Uroczysko Szyszymory
Scenariusz i rysunki: Adam Święcki
Cykl: Kacper i Spółka
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 5 marca 2022

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

 

 
 

 

 
 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Redakcja Administrator