Piotr Bojarski. Szmery – recenzja

Szmery to kolejny retro-kryminał wydany nakładem wydawnictwa Czwarta Strona, autorstwa Piotra Bojarskiego. Czytelnik ponownie wraca do międzywojennego Poznania, aby spotkać Zbigniewa Kaczmarka, komisarza ówczesnej policji, który kolejny raz musi zmierzyć się z arcytrudnym śledztwem, związanym z porwaniem z Uniwersytetu Poznańskiego jednego z profesorów.

Akcja rozgrywa się w 1931 roku. Ze swojego gabinetu na uniwersytecie w tajemniczych okolicznościach znika Zdzisław Krygowski, profesor na Wydziale Matematyki i Fizyki. Sprawa jest tajemnicza, szczególnie że w gabinecie są ślady brutalnego napadu, a poza tym nic nie wskazuje na uprowadzenie. Do akcji wkracza Zbigniew Kaczmarek, który już nie raz udowodnił, że jest idealną osobą do rozwikłania tego typu śledztwa.

Tym razem jednak sprawa ociera się o tajne służby z ówczesną Dwójką na czele. Sprawa jest o tyle trudna, że owiana tajemnicą państwową. Z czasem na jaw wychodzą pewne okoliczności, które jeszcze mocniej gmatwają śledztwo. Okazuje się bowiem, że porwanie ma związek z grą wywiadów, a spraw jest o wiele bardzie skomplikowana niż to się na początku mogło wydawać.
Szmery to kolejna fabuła Bojarskiego charakteryzująca się ciekawą intrygą kryminalną osadzoną w trudnych czasach. Okres dwudziestolecia międzywojennego, szczególnie w Wielkopolsce nakreślony był napięciami na linii Polska-Niemcy. Relacje te – choć nie są głównym elementem historii – są mocno zarysowane na kartach powieści. Można by rzec, że nawet są w pewnym stopniu punktem wyjścia do głównej intrygi.

Rewelacyjny jest też klimat tej fabuły. Autor już w poprzednich tomach cyklu, a szczególnie w ostatnim, który ukazywał losy młodych Polaków w roku 1918, potrafił idealnie przywołać atmosferę minionych czasów. Nie inaczej jest i teraz. Gwara, którą rozmawiają bohaterowie przewija się przez całą książkę. Stare nazwy i sposób bycia jest mocno wyeksponowany. Opisy miasta też robią wrażenie. Obok głównej intrygi jest to druga mocna strona tej opowieści.

Szmery to kawał dobrze napisanego kryminału z elementami szpiegowskimi, który zachwyca również stroną merytoryczną i wyczerpującymi, aczkolwiek nie męczącymi, opisami międzywojennego Poznania i ówczesnych zwyczajów. Dla fanów retro-kryminałów i nie tylko pozycja obowiązkowa.

Szmery
Autor: Piotr Bojarski
Cykl: Zbigniew Kaczmarek (tom 7)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 24 kwietnia 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.