Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Ewa Przydryga. Miała umrzeć – recenzja

Po lekturze całkiem niezłej powieści Bliżej, niż myślisz, w moje ręce wpadła kolejna książka autorstwa Ewy Przydrygi. Miała umrzeć to opublikowany przez Wydawnictwo Muza thriller psychologiczny, który na pewno przypadnie do gustu czytelnikom, którzy już rozsmakowali się w twórczości polskiej pisarki, jak i tym, którzy jeszcze nie mieli styczności z jej książkami.

Ada przewodzi grupie poszukujących mocnych wrażeń nastolatków. Aby dostarczyć sobie adrenaliny grupa wyznacza sobie coraz trudniejsze zadania. Niebezpieczna gra zbiera śmiertelne żniwo. Śmierć niewinnej ofiary staje się początkiem serii wydarzeń, które zmienią życie nastolatków i nie tylko ich.
Dwadzieścia lat po opisanych wydarzeniach, ma miejsce wernisaż pracy Leny. Osierocona w dzieciństwie dziewczyna zmaga się z wieloma problemami takimi jak stany lękowe oraz niemożność znalezienia satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie – Kim jestem? W czasie wydarzenia dziewczyna spotyka przebranego za klauna człowieka, który całkowicie zmieni jej życie. Lena wyruszy na poszukiwanie prawdy, która okaże się być tak okrutna, że może lepiej byłoby o niej zapomnieć.

Podobnie jak w poprzedniej, czytanej przeze mnie powieści tej autorki, głównym bohaterem w Miała umrzeć są emocje. Ból, strach, strata – to tylko niektóre uczucia, z którymi muszą zmagać się postaci wykreowane przez Ewę Przydrygę. Autorka w mistrzowski sposób splata losy Ady i Leny. Dwutorowa fabuła powieści jest ciekawa, zwroty akcji zaskakujące, a zakończenie książki sprawia, że historia stworzona przez polską pisarkę na długo pozostaje w głowie czytelnika. Nowa powieść Wydawnictwa Muza zdecydowanie nie jest lekką lekturą. Mroczny klimat, fabuła pełna tajemnic oraz bardzo poważne tematy poruszane w książce sprawiają, że Miała umrzeć nie jest przyjemną lekturą do poduszki. Nie jest to jednak wada, ale zaleta książki. Polecam ją w szczególności tym czytelnikom, którzy w literaturze szukają dobrze oddających rzeczywistość opisów głębi uczuć bohaterów. Jeśli lubicie, gdy książka skłania Was do przemyśleń „o życiu i śmierci”, nowa książka polskiej pisarki to lektura w sam raz dla Was.

Miała umrzeć
Autor: Ewa Przydryga
Gatunek: thriler psychologiczny, kryminał
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 14 października 2020

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.