Książkirecenzja książka

Gomułka. Dyktatura Ciemniaków – recenzja

Piotr Gajdziński to znany dziennikarz i publicysta, autor wielu książek biograficznych, w tym Piłsudskiego, Gierka i Jaruzelskiego. Jest również autorem biografii Władysława Gomułki, która nie dawno ukazała się na rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Jest to biografia człowieka, który mógł być samodzielnym politykiem, a który jak jego poprzednicy przegrał wszystko.

Piotr Gajdziński dosyć szczegółowo przedstawia drogę Gomułki ku komunizmowi i jego walkę o władzę. Dokładnie opisuje środowisko z, którego się wywodził. Przedstawia jego dzieciństwo i czasy sowieckiej Leninówki. Ukazane zostają jego relacje z najważniejszymi politykami, w tym z samym Nikitą Chruszczowem. Przedstawiony zostaje jego stosunek do ZSRS, a jego działania i wybory pokazane zostają przez pryzmat ówczesnego ustroju.
Autor na początku nie przekreśla tej postaci. Pokazuje, że Gomułka miał szanse wejść do panteonu najwybitniejszych polityków polskiej historii. Człowiek, który w obecności Berii potrafił odmówić samemu Stalinowi, a w 1956 roku odprawił do Moskwy Chruszczowa i Rokossowskiego. Na placu Defilad słuchało go przeszło 400 tysięcy ludzi, a przez moment miał poparcie samego kardynała Wyszyńskiego. Wszystko to jednak zmarnował, a finalnie kazał strzelać do robotników z Wybrzeża.

Wiara w to, że zreformuje komunizm i poprowadzi Polskę ku wolności szybko prysła. Szansę jaką dostał, w ciągu roku zmarnował stając się człowiekiem, który przegrał wszystko. Obraz Gomułki jaki wyłania się z książki Gajdzińskiego nie jest jednoznaczny. Wielkość zmącona została przez jego głupie i tragiczne w skutkach decyzje. Człowiek, który miał poprowadzić Polskę do wielkości, sprawił, że cofnęliśmy się długie lata wstecz. Niech więc nikogo nie dziwi, że autor dał swoje książce podtytuł: Dyktatura Ciemniaków. Słowa te padły z ust Stefana Kisielewskiego podczas burzliwych obrad Związku Literatów Polskich i perfekcyjnie oddają stan mentalny ówczesnej władzy.

Gomułka. Dyktatura Ciemniaków
Autor: Potr Gajdziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: biografia
Data wydania: 11 grudnia 2017

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.