Czarna Wdowa – recenzja wydania DVD

Czarna Wdowa wreszcie trafiła do dystrybucji DVD i Bluray za sprawą dystrybutora Galapagos. Film, na którym w mniejszym stopniu, ale jednak odbiła się pandemia Covid-19, miał hybrydową premierę. Równolegle z dystrybucją kinową, subskrybenci Disney+ mogli go oglądać na VOD. Odbiło się to głośnym pozwem odtwórczyni głównej roli, Scarlett Johansson, przeciwko Disney’owi, która ponoć straciła na tym duże pieniądze. Temat ten szybko jednak ucichł w mediach, a w między czasie fani Natashy Romanoff, mogą nabyć jaj przygody w formie płyty DVD lub BL.

Widzowie, którzy śledzą wydarzenia z filmów MCU, wiedzą, że Czarna Wdowa w Avengers: Koniec Gry, poświęca się dla ludzkości i oddaje swoje życie z jeden z kamieni nieskończoności. O kim więc opowiada film Czarna Wdowa? Twórcy postanowili ukazać losy członkini Avengers pomiędzy wydarzeniami z filmu Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów, a Avengers: Wojna bez Granic. Być może wielu fanów zastanawiało się co wtedy porabiali bohaterowie, którzy uciekli z więzienia? Film ten jest tylko częściową odpowiedzią na to pytanie.

Natasha ścigana jest przez rząd USA. Sekretarz Ross depcze jej po piętach, choć zawsze jest krok za nią. Mimo to bohaterka nie może zaznać ciszy w swoim życiu. Gdy wreszcie dostaje chwilę upragnionego, dostaje dziwną przesyłkę. W tym momencie nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że jej życie wywróci się do góry nogami, a jej brutalna i zapomniana przeszłość powróci ze zmorzoną siłą. Okazuje się bowiem, że nadawcą przesyłki jest jej siostra, Yelena, która podobnie jak Natasha, od dzieciństwa szkolona była na zimnokrwistą zabójczynię. Romanoff udaje się do Budapesztu, gdzie gdzie demony z przeszłości uderzą ze zdwojoną siłą.

Czarna Wdowa to film wpisujący się w klasyczną wizję produkcji MCU

Choć historia Natshy miała ogromny potencjał na świetne kino szpiegowskie, jak choćby Kapitan Ameryka: Zimowy Zołnierz, to twórcy niestety go nie wykorzystali. Zrealizowali przeciętne kino familijne z pościgami i świetną choreografią walk, jednak skierowane do młodszego grona odbiorców. Film jest niestety efekciarski, co oczywiście dla wielu fanów może być pozytywnym elementem.

Oczywiście film sam w sobie nic fabularnie nie wnosi do MCU. Poznajemy tylko wydarzenia, które miały miejsce, a także sporo informacji z przeszłości Czarnej Wdowy. Jedyną ciekawostka jest scena po napisach, która może sugerować, powstanie pewnej drużyny, co powiązane jest również z serialem Falcon i Zimowy Żołnierz. To jednak są tylko zajawki, które mogą dojść do skutku, ale nie muszą. Czas pokaże.

Wydanie DVD zawiera liczącą 128-minutową wersję filmu dostępną z polskim lektorem i dźwiękiem Dolby Digital 5.1 oraz oryginalną wersję dźwiękową z polskimi napisami. Niestety wydanie DVD nie zawiera żadnych dodatków. Więcej, bo ponad godzina interesujących bonusów, dostępne jest w wydaniu Blu-ray. Wśród nich są usunięte sceny i gagi z planu filmowego.  Możemy także zobaczyć jak dwie główne bohaterki trenują sceny walk i opowieści twórców o tym co złożyło się na sukces filmu.

Czarna Wdowa to film spóźniony. Czy niepotrzebny? Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno nie rozwija MCU. Z drugiej strony ogląda się go przyjemnie. Pędząca akcja, pościgi i zapierające dech w piersiach pojedynki. Niestety to tylko tyle i może aż tyle. Wiele zależy od nastawienia i oczekiwań. Może to być też swojego rodzaju pożegnanie z Natashą, której śmierć na pewno dla wielu była ogromnym zaskoczeniem.

Czarna Wdowa
Reżyseria i scenariusz: Cate Shortlnd i Eric Pearson
Obsada: Scarlett Johansson, Florence Pugh, Rachel Weisz, David Harbour, William Hurt i inni
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 128 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski DD 5.1, angielski, czeski
Napisy: polskie, czeskie, angielskie dla niesłyszących
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

 

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.