„Żegnajcie, głupcy” – recenzja DVD

Jeden z najgłośniejszych francuskich filmów ubiegłego roku, Żegnajcie, głupcyz powodów pandemicznych miał problemy z pokazami w polskich kinach. A szkoda, bo o jakości tej produkcji świadczy nie tylko aż 6 statuetek Cezarów na koncie. To także nazwisko reżysera. Albert Dupontel zdążył już udowodnić, że jest jednym z ciekawszych współczesnych twórców w kraju nad Sekwaną. Utalentowany aktor chętnie też reżyseruje – przed trzema laty pokazał w Polsce m.in. wyjątkowe Do zobaczenia w zaświatach. Jego najnowsze dzieło można już jednak bez przeszkód zobaczyć w naszym kraju, m.in. za sprawą wydania DVD.

Bohaterką filmu jest Suze, która dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora. Tragiczna diagnoza załamuje bohaterkę graną przez Virginie Efirę, ale też daje jej szaloną motywację do odnalezienia swojego dziecka, które oddała jako nastolatka.

Można by spodziewać się po tej historii ckliwego dramatu, ale Dupontel obiera zupełnie inną drogę, jak zresztą na francuskie kino przystało – dużo tu będzie przede wszystkim humoru, nieraz czarnego. Ten wprowadzają chociażby postaci drugoplanowe, jak wypalony Jean Baptiste (grany przez samego Dupontela), czy niewidomy Serge Blin, który pracuje w… archiwum.

Całość szybko zaczyna przybierać dość nieprawdopodobny kształt, a perypetie bohaterów w dużej mierze oparte są na różnicach i ścieraniu się charakterów. Suze jest bardzo zdeterminowana i silna, mężczyźni na jej tle sprawiają wrażenie nieporadnych, ale dopiero razem są w stanie osiągnąć zamierzone cele.

Film ma rzecz jasna swoje bolączki, przede wszystkim na samą fabułę trzeba patrzeć z przymrużeniem oka, większość bowiem kluczowych dla niej wydarzeń ma dość irracjonalny charakter. Mimo trudnej problematyki poruszanej przez film, Żegnajcie, głupcy jawią się wręcz jako bardzo przerysowana i absurdalna komedia. Warto mieć to na uwadze, sięgając po tę bardzo specyficzną produkcję.


Film dostępny jest na DVD oraz na platformach VOD. 

Tytuł oryginalny: Bye, Bye Morons; Premiera: 15.09.2021; Wytwórnia: Gaumont; Gatunek: dramat; Kategoria filmu: fabularny; Reżyser: Albert Dupontel; Scenariusz: Albert Dupontel; Obsada: Virginie Efira,Albert Dupontel,Nicolas Marié,Jackie Berroyer; Muzyka: Christophe Julien; Rok produkcji: 2020; Kraj produkcji: Francja; Czas trwania filmu: 90 min.; Wersja wydania: 1; Wersje językowe filmu: polska, francuska; Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1; Napisy: polskie; Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.