filmrecenzja filmu

Cruella – recenzja wydania DVD

Chyba każdy fan Disneya zna kultową animację 101 Dalmatyńczyków, w której demoniczna Cruella za wszelką cenę pragnie uszyć sobie wdzianko ze skóry tytułowych piesków. Produkcja ta powstała 1961 i doczekała się kilku kontynuacji i fabularnej wersji z niesamowitą Glenn Close w roli głównej.

Niedawno jednak Disney zaskoczył fanów i zrealizował produkcję opowiadającą o przygodach młodej Cruelli, ukazując jej tragiczne dzieciństwo i ciąg wydarzeń, które pchnęły ją do bycia nędznym i pozbawionym skrupułów potworem. Cruella to jeden z tych filmów, które trafiły do podwójnej dystrybucji. Film pojawił się zarówno w salach kinowych jak i na portalu Disney+. Teraz zaś możemy go kupić w formie DVD lub Blu-ray, dzięki dystrybutorowi Galapagos.

Fabuła filmu nie jest zbyt skomplikowana, a jej głównym motywem jest zemsta. Bohaterką jest młoda i kreatywna oszustka, Estella, która w dzieciństwie traci matkę, a sama błąka się po ulicach Londynu. Aby przetrwać, łączy siły z dwoma młodocianymi złodziejami. Gdy dorasta spełnia się jej marzenie i rozpoczyna pracę u modowej legendy – baronowej von Hellman. Gdy jednak odrywa prawdę o swoje pracodawczyni, jej życie wywraca się do góry nogami. Powoli zamienia się nieokiełznaną i żądną zemsty Cruellę.

Cruella to film zarówno dla młodych jaki starszych odbiorców, szczególnie tych co wychowali się na animacjach Disneya. Film jest widowiskowy i chwilami zapierający dech w piersiach. Ogromne wrażenie robią przede wszystkim kostiumy i muzyka. Jest to również aktorski popis Emmy Stone, która wciela się w tytułową antagonistkę, ale i Emmy Thompson, która jako baronowa nie cofnie się przed niczym, aby zachować swój status.

Wydanie DVD zawiera liczącą 128 minut wersję filmu dostępną z polskim dubbingiem i dźwiękiem Dolby Digital 5.1 oraz oryginalną wersję dźwiękową z polskimi napisami. Na płycie nie znajdziemy jednak żadnych dodatków. Dostajemy dobrej jakości obraz za przystępną cenę.

Cruella to jedna z ciekawszych produkcji ostatnich miesięcy. Warto mieć ją w swojej biblioteczce czy to w formie wydania DVD  czy Blu-ray. Wyróżnia się bowiem wieloma elementami, jak choćby stroną audio-wizualną, kostiumami czy rewelacyjnie nakreślonymi bohaterami i mistrzowsko odgrywającymi swoje role aktorami. Świetna rozrywka i dobra rodzinna zabawa gwarantowana.

Cruella
Reżyseria: Craig Gillespie
Scenariusz: Dana Fox, Tony McNamara
Obsada: Emma Stone, Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, John McCrea, Emily Beecham, Mark Strong, Kayvan Novak, Kirby Howell-Baptiste
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 128 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski dubbing DD 5.1, angielski, czeski
Napisy: polskie, czeski i angielskie dla niesłyszących
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.