Bez kategoriifilmrecenzja filmu

„Nomadland” na DVD. Recenzja filmu

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć najlepszego filmu tegorocznych Oscarów, czyli głośnego Nomadland Chloe Zhao, to właśnie nadaża się kolejna okazja. Nagrodzona trzema statuetkami produkcja trafiła na polski rynek na DVD.

Ta dość chłodna realizacyjnie, choć niepozbawiona swoistej poezji produkcja, zabiera nas w podróż po Stanach Zjednoczonych czasu kryzysu. Naszą przewodniczką jest samotna Fern, która z dnia na dzień traci pracę, dobytek życia i jeszcze coś – miejsce zamieszkania. Jak sama twierdzi, stała się „bezmiejscowa”. Postanowiła więc kupić wana i wyruszyć w drogę w poszukiwaniu tymczasowej pracy.

Wraz z graną przez znakomitą Frances McDormand bohaterką zaglądamy do jednej z fabryk Amazona, odwiedzamy zjazd współecznych nomadów na pustyni w Arizonie, trafiamy również do parku Badlands. Żadne z tych miejsc nie będzie już stałym miejscem Fern. Rzucana w poszukiwaniu dorywczej pracy, będzie przemieszczać się z miejsca na miejsce, poznając wspaniałych ludzi, żyjących podobnie jak ona. Te przyjaźnie będą jednak krótkotrwałe, jak wszystko dookoła bohaterki.

Chińska reżyserka, Chloe Zhao, która już po sukcesie Nomadland na dobre zadomowiła się w Hollywood i lada moment wprowadzi najpopularniejszą kinową franczyzę na nowe tory, opowiada o kryzysie kapitalizmu – to oczywiście pierwsze, co rzuca się w oczy. Bohaterowie z różnych względów i przyczyn decydują się „wypisać się z systemu” i postawić na wolność. Razem tworzą swojego rodzaju specyficzną wspólnotę.

Ale chociaż tworzą wspólnotę piękną i zachwyca ich decyzja o samostanowieniu, to mimo wszystko trudno oprzeć się wrażeniu, że to też opowieść o dojmującej samotności – ci, którzy chwalą sobie życie nomadów, jednocześnie zdają sobie sprawę, że na co dzień, poza zlotami i przypadkowymi spotkaniami, to życie w pojedynkę. Jedna z bohaterek, Swankie, wspomina zapierające dech widoki, które miała okazję podziwiać. Ale jeśli może się tym zachwytem z kimś podzielić, to tylko za pośrednictwem nagrania, które przesyła online. Wreszcie sama Fern, która wyraźnie unika nawiązywania bliższych relacji, choć być może jest to wynik jej rozczarowania życiem, jakie wiodła wcześniej.

Nie ma tu jednak łatwych odpowiedzi, zresztą Zhao nie sili się na to. Poza McDormand na ekranie widzimy autentyczne postaci. To ludzie, którzy naprawdę wiodą życie nomadów. Podejmują najróżniejsze wybory. Ktoś czuje, że musi zakończyć swoje życie w drodze, ktoś inny zamierza na powrót wrócić „do systemu” i włączyć się w życie rodzinne, bo wkrótce narodzi się jego wnuk. Samotni czy nie – z pewnością są na swój sposób wolni.

Bardzo ciekawy jest sposób realizacji, który łączy fabułę i kino dokumentalne. Jak wspomniałem, postaci drugoplanowe to naturszczycy, dzięki czemu odkrywamy świat nomadów jak w autentycznym dokemncie. Jednocześnie główna bohaterka jest postacią fikcyjną, graną przez zdobywczynię Oscara, Frances McDormand. Ale i ona do tej roli bardzo mocno weszła w świat nomadów, naprawdę pracując chociażby w fabryce Amazona. Te dwa filmowe gatunki przeplatają się niekiedy niezauważalnie. Dzięki temu jeszcze mocniej możemy zagłębić się w tę powolną, melancholijną opowieść.

Wprawdzie Nomadland nie był moim faworytem do Oscara, ale to film, któremu w tym względzie niczego nie brakuje. Chińska reżyserka porusza bardzo aktualny temat, choć wcale niemainstreamowy, dlatego tym bardziej cieszy że zyskał on głos i siłę przebicia. Rzadko podobne produkcje zdobywają Oscara, dlatego tym bardziej warto ją poznać, a jeśli jeszcze potrzebujecie argumentów – to niech za rekomendację posłuży doskonała rola McDormand. Sięgnijcie po tę płytkę, bo warto. 

Nomadland (DVD); Tytuł oryginalny: Nomadland (DVD); Premiera: 13.10.2021; Wytwórnia: 20th Century Studios; Gatunek: dramat; Kategoria filmu: fabularny; Reżyser: Chloé Zhao; Scenariusz: Chloé Zhao; Obsada: Frances McDormand, David Strathairn Linda May, Swankie, Bob Wells; Producent wykonawczy: Frances McDormand, Peter Spears, Chloé Zhao; Muzyka: Ludovico Einaudi; Rok produkcji: 2020; Kraj produkcji: USA; Czas trwania filmu: 103 min.; Wersja wydania: 1; Wersje językowe filmu: angielska, niemiecka, włoska; Dźwięk wersji oryginalnej filmu: —; Napisy: angielskie, polskie, czeskie, niemieckie, włoskie; Wersja dla niesłyszących: Angielska; Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania.

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 

 

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.