hotkomiksrecenzja komiks

Shaun Tan „Cykada” Recenzja

Cykada jest małym, szarym pracownikiem biurowym. Jest solidny, nigdy się nie zniechęca i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, nawet jeśli są nudne i rutynowe. Dzień za dniem, godzina za godziną, od siedemnastu lat Cykada wprowadza dane. Nigdy się nie pomylił, nie brał urlopów, nawet zamieszkał gdzieś w tym zimnym, wysokim budynku, poświęcając się w całości pracy. Ale szefostwo zupełnie nie zwraca na niego uwagi, a współpracownicy nierzadko go dręczą, bez żadnych skrupułów. Nawet to Cykada przyjmuje z pokorą. Smutny jest jego los…

Shaun Tan dał się poznać przede wszystkim jako autor ilustracji książkowych, m.in. do prozy Johna Marsdena, ale swój talent przekładał również na realizację własnych albumów z prostymi historiami, w których także główną rolę odgrywa obraz. Najsłynniejszą bodaj jego pozycją jest Przybysz, którego bohaterem jest imigrant próbujący odnaleźć się w nowym świecie. Tymczasem Kultura Gniewu oddaje w nasze ręce najnowszą powieść graficzną TanaCykadę, która również stanowi przede wszystkim album niezwykłych, melancholijnych ilustracji, którym towarzyszy ta prosta, krótka historia.
Jednocześnie za pomocą prostych środków Tan porusza niezwykle trudny temat utknięcia w korporacji bez nadziei na poprawę, przepracowania, mobbingu i niedoceniania. Za pomocą krótkich narracyjnych wypowiedzi, w których nie brak też humoru, ale nade wszystko za pomocą szarych, cienistych ilustracji, Tan składa niejako hołd wszystkim, których życia również zostały zawładnięte przez pracę. Postać Cykady, owada w świecie ludzi, obrazuje pewną odmienność pracowników, także imigrantów czy osób innego wyznania, koloru skóry, którzy latami pracują u boku ludzi, którzy nigdy ich nie zaakceptowali.

Nie zawiedźcie się minimalizmem i skromną ilością słów w tej książeczce – czasem to właśnie w rzeczach prostych najwyraźniej kryje się to, co prawdziwe. A Cykada będzie zarówno mądrą baśnią dla dorosłych, jak i smutną bajką z ważnym morałem dla dzieci – każdy odbiorca zrozumie jej wydźwięk i każdy w pewien sposób będzie mógł identyfikować się z prezentowanymi tu postawami przynależności czy samotności. Ta setka słów i genialne ilustracje wystarczą, by poruszyć wasze serca.

Cykada
Autor: Shaun Tan
Tłumaczenie: Łukasz Buchalski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data premiery: 30 czerwca 2018

 

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.