Książkirecenzja książka

Wakacje wśród duchów – recenzja antologii

Wakacje wśród duchów to kolejna antologia opowiadań o duchach wydana prze wydawnictwo Zysk i S-ka. Zbiór zawiera opowieści grozy autorstwa wybitnych przedstawicieli gatunku. Pora też jest idealna. Wakacje, wspólne wyprawy z przyjaciółmi, mroczne opowiadania przy ognisku. Dla młodszego pokolenia odkrywanie czegoś nowego. Dla starszych sentymentalny powrót do lat dzieciństwa. Może i historie te nie są już straszne, ale nadal zawierają spory potencjał grozy.

Zbiór ten zawiera jedenaście opowiadań, będących ogromną częścią kultury literackiej epoki wiktoriańskiej. Gatunek ten królował w równym stopniu jak powieści realistyczne. Po gatunek ten sięgali prawie wszyscy wielcy pisarze tamtego okresu. Nic więc dziwnego, że na kartach tej antologii pojawiają się same wielkie nazwiska, takie jak: Oscar Wilde, Charles Dickens, William Butler Yeats czy Margaret Oliphant.

Większość twórców, którzy znaleźli się na kartach tego zbioru, uprawiało literaturę grozy w klasycznym stylu. Zawierały opowieści o duchach, które były mroczne, sugestywne i rozgrywały się w czasach współczesnych autorom i bliskiej mim scenerii. Zmienna byłą jednak symbolika, która w znaczący sposób odzwierciedlała czas w jakim autorzy tworzyli. Epoka wiktoriańska mocno odciskała się na twórczości, a równocześnie miała ona ogromny potencjał grozy. Oczywiście idealnie wykorzystywany przez twórców znajdujących się w tej antologii.

Pojawiają się tu duchy, demony i różnego rodzaju upiory.

Są one uosobieniem czystego zła, ale również symbolem dusz błąkających się po świecie. Opowiadania są tajemnicze, momentami powiewa w nich prawdziwą grozą. Czasami są jednak dziwne, może niezrozumiałe, czasami przechodząc w śmieszność. Nie można im jednak odmówić, że potrafią wciągnąć czytelnika bez reszty. Mimo, że mają ponad sto pięćdziesiąt lat na karku intrygują, przerażają i fascynują.

Każdy z twórców posiada cechy charakterystyczne swojej twórczości, a z całości Wakacji wśród duchów wyłania się wspólny obraz, który nawet w nas, współczesnych, obytych z wszechobecną grozą wyeksponowaną do granic możliwości, potrafi wzbudzić wewnętrzny lęk. Jest to bowiem lęk wynikający nie tyle z nadprzyrodzonego, co bazujący na psychologii, odkrywający elementy szaleństwa, odwołujący się do motywów metafizycznych.

Wakacje Wśród Duchów
Autorzy: Oscar Wilde, Charles Dickens, Grant Allen, George MacDonald, Fitz James O’Brien, Arthur Quiller-Couch, William Butler Yeats, Abraham Merritt, Margaret Oliphant
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: opowiadania grozy, fantastyka, horror
Data wydania: 6 lipca 2021

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.