komiksrecenzja komiks

Toń. Joe Hill – recenzja komiksu

Toń to kolejna odsłona komiksowego cyklu horrorów Hill House Comics, a zarazem druga autorstwa twórcy cyklu, Joego Hilla. Autor zabiera tym razem swoich czytelników na morską wyprawę ratunkową, która z czasem przeradza się w walkę o przetrwanie nie tylko członków załogi, ale i całej ludzkości. Toń, wraz z innymi komiksowymi bestsellerami, można kupić w księgarni Tania Książka.

Akcja rozpoczyna się w roku 1983. To wtedy w pobliżu kręgu polarnego znika nowoczesny statek wiertniczy Derleth. Wraz ze statkiem znika także cała załoga. Kilkadziesiąt lat później statek zaczyna nadawać sygnał ratunkowy. Do odnalezienia wraku zatrudniona zostaje specjalna ekipa braci Carpenter. Na zlecenie koncernu naftowego Rococo mają ustalić przyczynę zaginięcia statku i zabezpieczyć znalezione wyniki badań załogi. Misja jest o tyle niebezpieczna, że wrak znajduje się na terenach, do których prawa rości sobie Rosja, a niedawne tsunami, które nawiedziło te tereny, obudziło coś co od tysięcy lat drzemało na dnie oceanu.

Toń to połączenie klimatu horroru klasy B z wizją amerykańskiego pisarza grozy, H.P. Lovecrafta. Joe Hill, który ewidentnie wzorował się na tym twórcy oddał hołd także innym autorom grozy. Nazwisko dowódcy statu ratowniczego Carpenter, jak się łatwo można domyślić, jest odniesieniem do reżysera Johna Carpentera, twórcy kultowego horroru Coś. Jest tu również sporo nawiązań do matematyki, szczególnie różnych matematycznych teorii, które również mocno wpływają na klimat tej historii.

Zabawa twórców gatunkiem przekłada się na odbiór tej historii. Wciąga ona od pierwszych stron. Z jednej strony fascynuje, a z drugiej przeraża. Klaustrofobiczny klimat wręcz bije z każdej strony. Bohaterowie zamknięci na statu lub małej wysepce, osaczeni przez nieznane siły, walczą o przetrwanie popadając w histerię i panikę. Walczą sami ze sobą. Klimat ten mocno udziela się czytelnikom za sprawą rewelacyjnych rysunków, jeszcze mocniej eksponujących wszechobecną grozę.

Toń to zabawa gatunkiem. Połączenie horroru klasy B i mrocznego science fiction, osadzonych w świecie Lovecrafta. Jest to również mocna i brutalna historia, która nie tylko potrafi przerazić, ale sprawdza się jako przyzwoita rozrywka. Na pewno dużo się tu dzieje, a twórcy nie pozostawiają nudnych przestrzeni. Zakończenie nie każdemu może się podobać, ale na pewno zaskakuje. Joe Hill zaś kolejny raz udowadnia, że jest dobrym pisarzem, a nie „synem Stephena Kinga”

Toń
Twórcy: Joe Hill, Stuart Immonen, Dave Stewart
Seria: Hill House Comics
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: horror, komiks
Data wydania: 16 czerwca 2021

Toń otrzymaliśmy z księgarni taniaksiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.