Remigiusz Mróz – Wybaczam Ci

W ciągu jednego wieczoru świat Iny Kobryn ulega rozpadowi. Nieznana dziewczyna wysyła jej mężowi krótką wiadomość, która znika następnego dnia, podobnie jak jej adresat. Ina rozpoczyna poszukiwania, ale z każdym kolejnym tropem odkrywa, że tak naprawdę nie wie z kim wzięła ślub.

Wybaczam Ci to najnowsza (jeszcze, bo kolejna Chyłka już na horyzoncie) powieść „najgorętszego nazwiska polskiego kryminału” – Remigiusza Mroza. Książka jest samodzielną pozycją, choć to oczywiście może się zmienić, bo postacie z różnych serii tego autora lubią znienacka pojawiać się na gościnnych występach. Fabuła toczy się wokół śledztwa prowadzonego przez główną bohaterkę, Inę Kobryn, która próbuje odkryć z kim tak naprawdę dzieliła życie przez kilka ostatnich lat. Z każdym kolejnym tropem dowiaduje się, że to wszystko, co uważała za stałe w swoim życiu jest kłamstwem. Jej poszukiwania doprowadzą ją do różnych ludzi i miejsc, o których wolałaby nie wiedzieć. Pomaga jej w tym Gracjan Pabst, partner siostry Iny.

Ta książka to ciekawy kryminał, który zawiera w sobie – w moim odczuciu – kilku elementów, które występowały we wcześniejszych historiach spod pióra tego autora. Linia fabularna i tempo akcji przypominają mi Nieodnalezioną, zwłaszcza, że narracja jest również prowadzona przed dwie osoby, a końcowa sytuacja bohaterki przywołuje na myśl Hashtag, zaś przyczyny tego stanu rzeczy to inna wersja dramatycznego w skutkach wątku z Głosów z zaświatów. Nie jest to jednak nic złego, bo dzięki temu można bez wahania podsunąć tę pozycję, komuś kto zadaje odwieczne pytanie „A tego Mroza to co byś polecił?”.

Trzeba jednak przyznać, że pewne rzeczy wydają się nieco nielogiczne, ale bez ujawniania istotnych elementów fabuły nie jest możliwe ich przedstawienie. Do tego dochodzi również opis podejścia Iny i Gracjana do siebie. Na początku autor twierdzi, że lubią sobie dogryzać, ale w całej książce takich dialogów jest mniej niż w jednym rozdziale przygód Chyłki i Zordona, a szczytem ich elokwencji jest zwrot „śmierdzielu”. Na szczęście Mróz darował sobie wikłanie ich w ckliwe „momenty”, w które obfitują tego typu historie, choć kilkukrotnie wydawało się, że takie będą.

Wybaczam Ci
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data premiery: 14 lipca 2021

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.