Książkirecenzja książka

Szkarłatny Kwiat Kamelii – recenzja

Japonia, zwana Krajem Kwitnącej Wiśni, nawet w dzisiejszych czasach budzi ogromną fascynację, mimo że na jej temat wiemy praktycznie wszystko. Można sobie teraz zadać pytanie jak ogromną fascynację budziła w takim razie sto lat temu, gdy dostępu do informacji na jej temat praktycznie nie było. W tym czasie pierwsi polscy podróżnicy docierali do tej odległej krainy.

Wśród nich był jeden z największych polskich podróżników i reportażystów – Antoni Ferdynand Ossendowski. Była to postać niesamowita. Człowiek o szerokim spektrum zainteresowań. Doktor nauk chemicznych, działacz naukowy i gospodarczy. Brał udział w wojnie domowej w Rosji. Był człowiekiem świata. Podróże były jego pasją, co widać praktycznie w każdej jego książce, czy reportażu, a tych na swoim koncie ma całe mnóstwo.

Jedną z takich książek jest Szkarłatny Kwiat Kamelii, który trafił na półki księgarń, nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, w ramach cyklu Podróże Retro. Autor zebrał w niej piętnaście niesamowitych opowiadań, w których ukazuje wyraz głębokiego zainteresowania tym odmiennym i tajemniczym światem samurajów.
Autor w tych opowiadaniach zawiera wszystkie swoje refleksje i przemyślenia, oczywiście z perspektywy osoby obcej – badacza i odkrywcy. Opisane historie różnią się prawie wszystkim, ale wszystkie razem tworzą pewien jednolity obraz ówczesnej Japonii i Japończyków. Przedstawiają ich ch obyczaje, mentalność i historię. Wszystkie te elementy perfekcyjnie udaje się uchwycić w tych krótkich opowiadaniach, które są dzisiaj oknem na tamte czasy i miejsce.

Szkarłatny Kwiat Kamelii zachwyca swoim stylem. Ossendowski potrafi mocno zaangażować czytelnika i przykuć go do historii, które opisuje. Czytelnik jest w stanie poczuć klimat miejsc i czasów, ukazanych przez pryzmat tajemniczości i nostalgii. Dzięki Ossendowskiemu nawet współcześni czytelnicy mogą poczuć na czym polegało odkrywanie nieznanego ponad wiek temu i skonfrontować swoje obecne spostrzeżenia na tema Kraju Kwitnącej Wiśni.

Szkarłatny Kwiat Kamelii
Autor: Antoni Ferdynand Ossendowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Podróże Retro
Gatunek: literatura faktu, podróżnicza
Data wydania: 23 kwietnia 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.