KsiążkiKsiążki nowości

”Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła”

Ruth, Felice, Fela, Gerda, Alize, Halina – sześć młodych dziewczyn, które połączył jeden los. Wszystkie miały swoje marzenia, plany, ambicje… lecz trafiły tam, gdzie granica między człowieczeństwem a bestialstwem była bardzo cienka. Każda z nich przetrwała piekło. Gross-Rosen. Każda z nich została bezdusznie pognana w Marszu Śmierci.. Niestety – nie każda z nich przeżyła pochód w środku zimy…

Naziści skrupulatnie zacierali ślady po własnych zbrodniach. Niszczyli obozy koncentracyjne, palili dokumenty, zakopywali więźniarki w masowych grobach gdzieś na odludziu. Dlatego przeszłość dziewczyn z Gross-Rosen pokryta jest kurzem zapomnienia.

Agnieszka Dobkiewicz – bazując na nielicznych dokumentach zachowanych do naszych czasów – stara się jednak odkryć bolesną prawdę o życiu Ruth, Felice, Feli, Gerdy, Alize oraz Haliny.

Nowa książka Agnieszki Dobkiewicz to bardzo osobiste spojrzenie na wojenne piekło innych kobiet. Dziewczyny z Gross-Rosen stanowią niezwykle ważną i znakomicie udokumentowaną publikację. Przygnębiającą, ale potrzebną. Smutną, a jednocześnie piękną.
Joanna Lamparska

Z zaledwie sześciu nici opowieści Agnieszka Dobkiewicz utkała kobierzec, przy którym bledną nawet arrasy wawelskie. To historie kobiet, które trafiły na samo dno człowieczeństwa. I albo tam zostały, albo jak Ruth czy Halina żarliwie żyły dalej mimo straszliwego piętna. Wstrząsające!
Michał Wójcik

Redakcja Administrator