Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Robert Małecki. Żałobnica – recenzja

Robert Małecki to autor, który na swoim koncie kilka intrygujących opowieści z trupem w tle. Jego seria o przygodach Bernarda Grossa, to kawał kryminalnego majstersztyku. Zachwyca na wielu płaszczyznach. Jego najnowsza powieść, Żałobnica, pozwala nam jednak odpocząć od przygód komisarza. Autor tym razem bohaterką swojej historii czyni kobietę, która po stracie męża i pasierbicy, próbuje ułożyć sobie życie. Nowość ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

Anna, kobieta po trzydziestce, której małżeństwo nie należało do udanych i było na granicy rozpadu, walczy z traumą po śmierci męża i jego córki z pierwszego małżeństwa. Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym staje się punktem wyjścia do mocnej, psychologicznej historii, która ma niejeden wątek. Z każdym rozdziałem wychodzą na światło dzienne coraz to nowsze i ciekawsze informacje. Okazuje się bowiem, że na pozór nudne życie Anny to jedna wielka enigma. Tajemnicą owiana jest śmierć jej bliskich, jej relacje z mężem, córką i kochankiem. A jakby tego było mało, to w jej dzieciństwie również wydarzyło się coś, o czym na dobre by chciała zapomnieć. Komuś jednak zależy aby to wszystko wyszło na wierzch.

Najnowsza powieść Roberta Małeckiego różni się praktycznie wszystkim od poprzednich. Główną bohaterką jest kobieta, równie silna i zdecydowana co męscy bohaterowie poprzednich cyklów. Autor przede wszystkim stawia na tajemnice, które się nawzajem przenikają niczym mroczne, równoległe wymiary. Cała historia rozgrywa się bowiem na trzech liniach czasowych, w których małymi kroczkami dochodzimy do skrywanej tajemnicy, aby finalnie całość się połączyła. Odmienny jest również styl tej powieści. Autor przedstawia ją z perspektywy pierwszej osoby, czyli głównej bohaterki. Na tyle to jednak komplikuje, że nie pozostaje przy ukazaniu samej perspektywy, ale zmusza bohaterkę do szczegółowej analizy nie tylko jej zachowań i poczynań, ale wszystkich osób, która maja z nią kontakt, lub oddziałują na jej życie i wybory. Początkowo jest to męczące, ale z czasem czytelnik się przyzwyczaja i staje się to sporą zaletą tej historii.

Żałobnica to mocna, wyrazista i mroczna opowieść o samotności, ludzkich, szczególnie tych nieudanych i złych relacjach. Ukazuje bowiem ludzi złych, zakłamanych i zmanipulowanych, dojrzewających w toksycznych związkach, dla których cel uświęca środki. Historia mimo to hipnotyzuje, wciąga i nie pozwala się oderwać aż do samego końca, grając na naszych emocjach.

Żałobnica
Autor: Rober Małecki
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 12 sierpnia 2020

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.