Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Marek Krajewski. Miasto Szpiegów – recenzja

Marek Krajewski to jeden z najpoczytniejszych polskich autorów kryminałów. Jest ojcem dwóch najpopularniejszych literackich policjantów z połowy ubiegłego wieku – Eberharda Mocka i Edwarda Popielskiego. To właśnie ten drugi jest bohaterem jego najnowszej książki Miasto Szpiegów, którą można wraz z innymi nowościami literackimi zakupić na portalu Tania Książka.

Akcja tej historii rozgrywa się w roku 1933. Łysy,  bo tak przez swoich współpracowników nazywany jest Edward Popielski, zajmuje się sprawą pewnego kidnapera o niemieckim pochodzeniu. Błaha z początku sprawa kryminalna szybko przeradza się w niebezpieczną grę wywiadów. Popielski trafia do Wolnego Miasta Gdańska, gdzie odkrywa jego najmroczniejszą stronę, a na jego drodze staje zabójcza piękność, Irena Arendarska, która zastawia na niego swoje sidła. Czy Popielski się z nich wyplącze i jak przebiegnie jego pierwsze spotkanie Abwerhą? Odpowiedzi oczywiście znajdziecie w tej historii.

Autor kolejny raz kreuje w swojej powieści intrygującą zagadkę kryminalną połączoną z wątkiem szpiegowskim. Ostatnimi trzema powieściami o przygodach Edwarda Popielskiego odszedł on od charakterystycznego dla tej serii obrazu. Nie doświadczymy tu podobieństw do Erynii czy Areny Szczurów, które charakteryzowały się mrokiem, brutalnością i wymownym bestialstwem.  Choć historia jest wyrazista, to jednak lekko ułagodzona, a autor stawia przede wszystkim na na intrygę szpiegowską, odkrywając zarazem ciekawe karty z przeszłości polski i jej tajnych służb.

Poza samą intrygą kryminalno-szpiegowską, autor zachwyca realizmem i plastycznymi opisami. Wrażenie robi realistyczne tło społeczne i historyczne oraz niesamowite wędrówki ulicami przedwojennego Gdańska, gdzie spotykają się macki tajnych służb kilku państw. Krajewski czaruje również stylistyką. Czytanie o przygodach Popielskiego w takim wydaniu to prawdziwa wirtuozeria. Idealnie połączenie książki typowo rozrywkowej w niemal artystycznym wydaniu z przebogatym słownictwem.

Miasto Szpiegów to kolejna odsłona przygód Edwarda Popielskiego, związana z jego epizodem pracy dla Dwójki. Stanowi ona świetne połącznie intrygi kryminalnej i szpiegowskiej ukazanej w oparach klimatu Drugiej Rzeczpospolitej. Historia ta sprawdza się fabularnie i literacko, a autor nadal zachwyca swoim niesamowitym stylem, który już od dawna jest elementem charakterystycznym dla jego twórczości.

Miasto Szpiegów
Autor: Marek Krajewski
Cykl: Edward Popielski
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: kryminał, powieść szpiegowska
Data wydania: maj 2021

 

 

Książka Miasto Szpiegów dostępna jest do kupienia na Tania Książka

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.