Kryminalna Kulturacjanews serialserial

„Zawód: profiler” – premiera pierwszego polskiego serialu CBS

Już dziś o godz. 22 na CBS Reality zadebiutuje pierwszy polski serial zrealziowany dla stacji. Zawód: profiler przedstawia kulisy pracy profilera kryminalnego.

Premierowy odcinek pierwszej polskiej produkcji kanału CBS Reality „Zawód: profiler” pojawi się na antenie w poniedziałek, 3 czerwca o 22:00. Gospodarzem serii dokumentalnej jest Jan Gołębiowski, jeden z najlepszych polskich profilerów, który przybliży tajniki swojej pracy i zabierze widzów za kulisy śledztw prowadzonych w sprawach prawdziwych i głośnych zbrodni popełnionych w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat. 1. odcinek przybliży szczegóły sprawy brutalnych morderstw dwóch starszych małżeństw z Legnicy. Emisja 3 czerwca o 22:00 na CBS Reality.

W pierwszym odcinku serii „Zawód: profiler” widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się głośnej sprawie dwóch morderstw, które wstrząsnęły Legnicą. W lutym 2015 roku w mieszkaniu w jednej z eleganckich kamienic zostały znalezione dwa ciała. Byli to Franciszek i Halina – starsze, zamożne i znane na Dolnym Śląsku małżeństwo. Mężczyzna w przeszłości był właścicielem kantoru. W kamienicy mieszkali od wielu lat. Ciała odkrył syn pary – na łóżku, w kałuży krwi, leżała jego matka, a kilka metrów dalej, w drugim pokoju, zobaczył na podłodze martwego ojca.

ZOBACZ TERAZ RECENZJĘ SERIALU CZARNOBYL

Po analizie śladów zebranych na miejscu zbrodni wynikało, że małżeństwo K. zginęło od wielokrotnych uderzeń młotkiem. Do udziału w śledztwie został zaproszony Jan Gołębiowski, który miał pomóc w ujęciu sprawcy. Po pobraniu próbek DNA oraz innych śladów kryminalistycznych, a także na podstawie planu mieszkania i ułożenia zwłok profiler wywnioskował, że pierwszy napadnięty został Franciszek, a potem zginęła Halina.

Ustalono również, że sprawca nie dokonał włamania, ponieważ drzwi i zamek nie były uszkodzone. Dodatkowo, śledczy razem z policyjnym profilerem ustalili prawdopodobny motyw, którym kierował się sprawca. Z całą pewnością wykluczono napad rabunkowy, ponieważ nic z mieszkania nie zginęło, mimo iż właściciele byli dość zamożnymi ludźmi, a po obrażeniach na ciele denatów profiler ustalił, że powodem jej popełnienia mogła być zemsta.

Rozpoczęło się polowanie na napastnika. W śledztwie wykorzystano najnowsze technologie kryminalistyczne, wykonano czynności poza granicami kraju, skorzystano także z pomocy psów tropiących z Niemiec. Niestety, mimo pomocy profilera, dzięki któremu poznali prawdopodobny przebieg i motyw zabójstwa, śledczym nie udało się trafić na ślad sprawcy. Wydawało się, że sprawa pozostanie nierozwiązana.

Siedem miesięcy później, niedaleko miejsca pierwszego zabójstwa, w mieszkaniu w starej kamienicy doszło do kolejnego, podwójnego morderstwa popełnionego na starszym małżeństwie. Tym razem ofiarami była 60-letnia Elżbieta i jej niepełnosprawny 63-letni mąż, Mirosław. Para została pozbawiona życia w bardzo podobny sposób. Oboje zginęli od ciosów w głowę tępym narzędziem.

Ponownie poproszono o pomoc profilera, który od razu stwierdził, że modus operandi sprawcy wygląda wyjątkowo podobnie w przypadkach obu podwójnych morderstw popełnionych w Legnicy. Świadczył o tym między innymi fakt, że nie był to napad rabunkowy – z domu ofiar nic nie zginęło, narzędzie zbrodni – młotek, a także sposób, w jaki zabójca pozbawił życia Elżbietę i Mirosława.

Kim był człowiek, który w okrutny sposób zabił dwa starsze małżeństwa i dlaczego to zrobił, czy rzeczywiście motywem była zemsta? Historię tych brutalnych zabójstw oraz motywy zbrodni popełnionych w Legnicy będzie można poznać w 1. odcinku serii „Zawód: profiler” już 3 czerwca o 22:00 tylko na kanale CBS Reality.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.