Książkirecenzja książka

Sylwia Waszewska. Imiona śmierci – recenzja

Pragnienie zemsty za krzywdy wyrządzone najbliższym to potężne uczucie. Może ono popchnąć człowieka do wielkich, ale i starszych czynów. I to na tym właśnie motywie została oparta opublikowana przez Wydawnictwo Initium powieść Imiona Śmierci autorstwa Sylwii Waszewskiej

W swojej najnowszej książce polska pisarka przenosi czytelników na wyspę Shindo. Władza na niej podzielona jest między trzech Mistrzów. Każdy z nich roztacza opiekę nad swoim regionem, wprowadzając własne prawa i nadając mu innego charakteru. W jednym z nich mieszka kilkunastoletnia Yoshiko Kansei. Osierocona przez rodziców dziewczyna opiekuje się swoim dziadkiem. Kiedyś był on właścicielem znakomicie prosperującej szkoły walki. Dziś jest tylko zgorzkniałym, okaleczonym starcem. Mężczyzna twierdzi, że to właśnie za sprawą Mistrza regionu stracił nie tylko źródło utrzymania, ale też ukochaną córkę oraz wiernego jej męża. Pod wpływem słów seniora Yoshiko postanawia wyruszyć na wyprawę, której celem będzie przywrócenie nazwisku Kansei utraconej świetności. Podczas pełnej niebezpieczeństw misji dziewczyna wiele dowie się o sobie, swojej przeszłości i otaczającym ją świecie.

Imiona śmierci to książka łącząca elementy fantastyki, powieści akcji, a także romansu. Na jej kartach spotykamy różnorodne, nietuzinkowe postaci. Do grupy tej należą przede wszystkim młoda, naiwna dziewczyna, która mimo niepozornej postury doskonale potrafi o siebie zadbać, tajemniczy, małomówny rebeliant skrywający wielki sekret, oraz enigmatyczny Czerwony Smok, który zdaje się być osobą łagodną i bynajmniej nie skorą do tego, by wyrządzić krzywdę drugiemu człowiekowi. Żałuję, że autorka nie dała nam lepiej poznać żadnego z tych bohaterów. 

Choć książkę czytało mi się dobrze, to brakowało mi w niej głębi. Miałam wrażenie, że wiele kwestii zostało poruszonych powierzchownie. Fabuła stworzona przez polską pisarkę ma moim zdaniem potencjał, który nie został przez nią w pełni wykorzystywany. W efekcie Imiona śmierci to lekka, przyjemna lektura, która jednak nie zapisze się na długo w mojej pamięci.

Imiona śmierci
Autor: Sylwia Waszewska
Gatunek: fantastyka, fantasy
Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 20 kwietnia 2020

 
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU INITIUM
 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.