Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja audiobook

Wojciech Chmielarz.Wilkołak – recenzja serialu audio

Wojciech Chmielarz to jeden z poczytniejszych pisarzy kryminałów w Polsce. Jest autorem rewelacyjnej serii o przygodach komisarza Jakuba Mortki oraz kilku niezależnych powieści. Jest też autorem cyklu gliwickiego, w którym główną rolę odgrywa prywatny detektyw Dawid Wolski. To właśnie na kolejną odsłonę tego cyklu wielu fanów czekało bardzo długo. Wreszcie przyszła pora na premierę części trzeciej, zatytułowanej Wilkołak.

Premiera już niedługo, a tym czasem w oczekiwaniu pomoże nam miła niespodzianka. Empik Go przygotował bowiem serial audio. Pierwszy odcinek dostępny jest już na platformie. W rolach głównych usłyszymy plejadę polskich aktorów. W rolę Dawida Wolskiego wciela się Krzysztof Zalewski, a w postać prokuratora Górnika Marcin Bosak. W pozostałych rolach słyszymy Cezarego PazuręAleksandrę Popławską czy Agnieszkę Żulewską. Narratorem jest znany lektor Filip Kosior a reżyserem Krzysztof Czeczot.

Ci co czytali Wampira i Zombie spodziewają się z jaką produkcją będziemy mieli do czynienia. Wojciech Chmielarz przygodami Dawida Wolskiego całkowicie zmienia klimat swojej twórczości. Zrywa tam bowiem z utartymi schematami. Mocną stroną są też bohaterowie, a szczególnie protagonista. Detektyw, który korzysta z niekonwencjonalnych metod, jest tak naprawdę człowiekiem o wątpliwej etyce zawodowej, dla którego nie ma żadnych świętości. Nazwanie go polskim Sherlockiem Holmesem, byłoby eufemizmem. Co najciekawsze, żaden z bohaterów tego cyklu zwyczajnie nie da się lubić. Drażnią, irytują, wkurzają, a mimo to są na swój sposób dobrzy w tym, co robią i ostatecznie dążą do obranego celu. 

Życie Dawida Wolskiego to jeden wielki paradoks

To właśnie ten paradoks, sprawia, że z niecierpliwością czekamy na jego dalsze przygody. A te zapowiadają się intrygująco. Pierwszy odcinek serialu audio zdradza nam zarys fabuły Wilkołaka. Dawid Wolski na pogrzebie ojca przez ułamek sekundy widzi Martę, dziewczynę, która została zamordowana wiele lat temu. Potencjalny morderca został uniewinniony. Teraz Wolskiego toczy obsesja, czy ona naprawdę zginęła. Postanawia rozkopać grób dziewczyny, a do tego niecnego zadania wciąga prokuratora Górnika.

Po śmierci ojca Wolskiego, jego kancelarię przejmuje jego córka i siostra Dawida, Anna. W zamian za niepodważanie testamentu zmusza go do przyjęcia zlecenia. Niestety ma ono związek z Eweliną Baliczką, kobietą, z którą znajomość chciałby wymazać ze swojej pamięci. Niestety paradoks jego życia polega na tym, że im bardziej chce unikać kłopotów, w tym większe popada. Tym razem również tak będzie. Szczegółów dowiem się jednak z kolejnego odcinak serialu audio lub po premierze książki.

Wilkołak w wersji serialu audio sprawdza się całkiem nieźle. Poza podziałem ról na głosy dostajemy mnóstwo efektów dźwiękowych, które wypełniają świat przedstawiony i pozwalają łatwiej wyobrażać sobie sytuacje w której znajdują się bohaterowie. Lektorzy też dają radę. Filip Kosior jako etatowy lektor nie pozwala niczego sobie zarzucić. Zalewski jako Wolski, wypada ciekawie, choć jest zbyt mało emocjonalny. Aleksandra Popławska jako Ewelina, staczająca się na dno rozwódka, też uwiarygadnia swoją postać. Czekamy tylko na wejście Cezarego Pazury, jako jej byłego męża. Pierwszy odcinek, jako wprowadzenie do tej historii wypada całkiem nieźle i rozbudza apetyt na więcej. 

Wilkołak. Serial audio
Autor: Wojciech Chmielarz
Reżyser: Krzysztof Czeczot
Lektorzy: Filip Kosior, Cezary Pazura, Aleksandra Popławska, Marcin Bosak, Krzysztof Zalewski, Agnieszka Żulewska
Produkcja: Empik Go
Gatunek: audiobook, kryminał, thriller
Data premiery: 22 kwietnia 2021

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.