filmnews film

Informacja prasowa: Filmy z festiwalu AfryKamera na Mojeekino

Dzień Afryki obchodzony jest 25 maja na pamiątkę powołania Organizacji Jedności Afrykańskiej. Z okazji tego wyjątkowego święta, w dniach 25-31 maja na platformie mojeekino.pl widzowie z całej Polski będą mogli obejrzeć pięć najlepszych afrykańskich produkcji z programu festiwalu filmowego AfryKamera.

25 maja 1963 roku powołano do życia Organizację Jedności Afrykańskiej, która w 2002 roku przekształciła się w Unię Afrykańską. Organizacja zrzesza wszystkie państwa afrykańskie i działa na rzecz jedności i rozwoju krajów Afryki. To doskonała okazja, żeby poznać kino afrykańskie, które, wbrew stereotypom, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię.

Kino afrykańskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. W programie przeglądu pojawią się filmy pokazywane na najważniejszych międzynarodowych imprezach filmowych, takich jak Berlinale, Sundance czy festiwal w Wenecji: Umrzesz mając 20 lat, Liyana, Klimatyzator, Softie i Wyskoczyć poza tradycję.

Sudański film Umrzesz, mając 20 lat to pierwszy kandydat tego kraju do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego i dopiero ósma produkcja fabularna, jaka kiedykolwiek powstała w Sudanie.

Prowincja Al Dżazira w Sudanie. Podczas błogosławieństwa swego nowo narodzonego syna Sakina słyszy złą wróżbę – Muzamil umrze w wieku 20 lat. Od tej pory życie chłopca naznaczone jest tą przepowiednią. Chłopiec nie marzy, nie planuje, nie potrafi cieszyć się życiem, a jedynie czeka na spełnienie wyroku. Upływ czasu odmierzają kolejne kreski rysowane przez matkę na ścianach domu. Jedyne chwile radości przynoszą mu przyjaciółka Naima i Suleiman, który zwiedził pół świata i dzięki któremu Muzamil ogląda swój pierwszy film. Czy chłopcu uda się wyrwać z kręgu śmierci? I co stanie się w dniu jego dwudziestych urodzin?

Film opowiada o tym, jak silna wiara może wpłynąć na ludzkie życie i jak czasami bywa używana politycznie. W Sudanie rząd Omara el-Beshira użył islamu, aby zamknąć usta wszystkim – kiedy mówisz „Bóg tak mówi”, nikt tego nie kwestionuje. Mój film to zaproszenie do wolności. Nic i nikt nie może ci powiedzieć: takie jest twoje przeznaczenie, taki los jest ci pisany. Musisz sam zdecydować, jakie będzie twoje życie – mówi reżyser, Amjad Abu Alala.

You Will Die at 20" to Represent Sudan in OSCARS

Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent, różnorodne, eklektyczne i bogate. Podczas przeglądu widzowie będą mieli okazję zobaczyć angolski film Klimatyzacja, związany z nurtem realizmu magicznego, charakterystycznym dla kina z Mozambiku i Angoli, wyróżniony przez jury na 15. odsłonie AfryKamery.

W Luandzie dochodzi do coraz częstszych awarii klimatyzacji w budynkach i dziwnych wypadków, w których klimatyzatory spadają na ulice, powodując śmierć ludzi czy niszcząc auta. Nikt nie potrafi ich naprawić, a miasto wypełnia się zepsutym sprzętem. Senny i deliryczny film zabiera nas w podróż po piętrach i korytarzach kolonialnego budynku, po ulicach i zakamarkach Luandy, w których naszymi przewodnikami są ochroniarz Matecado i gosposia Zezinha. Towarzyszy im znakomita muzyka oddająca duszny klimat miasta oraz pragnienia i wspomnienia jego mieszkańców.

Kino afrykańskie. 25 filmów na festiwalu AfryKamera online | Magazyn HIRO

Dokument Wyskoczyć poza tradycję Kamy Lary poświęcony jest grupie tańca współczesnego z Angoli, która powstała w 1991 r. Jest pierwszym profesjonalnym studiem tańca w tym kraju, a także jedynym dostępnym dla wszystkich. Zespół łączy innowacyjne podejście i nowe koncepcje artystyczne z przeszłymi tradycjami, opowieściami przodków, rytuałami i ceremoniami. W filmie poznajemy historie pięciu tancerzy tworzących grupę, ich motywacje, podejście do tańca i różnych stylów, pogląd na życie w zatłoczonej Luandzie i na zmieniający się świat. Wszystko uzupełniają zupełnie wyjątkowe choreografie w wykonaniu członków pod przewodnictwem artystycznym Any Clary Guerra Marques.

Historia ta jest urozmaicona fascynującymi, artystycznie sfilmowanymi, archiwalnymi nagraniami tradycyjnych tańców z przeszłości, które dają wgląd w bogatą i imponującą historię kulturalną Angoli – pisze o filmie Tsakane Shikwambana z magazynu Africine.

Na uwagę zasługuje także Liyana, zwycięzca plebiscytu publiczności na 14. edycji AfryKamery w Warszawie. Mali mieszkańcy sierocińca w afrykańskim Królestwie Eswatini pod opieką znanej pisarki tworzą niezwykłą baśń, wyczarowując świat pełen magii, który twórcy filmu powołują do życia na ekranie. Kreują dziewczynkę o imieniu Liyana, a jej przygody odzwierciedlają ich własne przeżycia. Bardzo żywa, niemal malarska animacja ilustruje kolejne, wymyślone przez dzieci zdarzenia z życia dziewczynki: utratę rodziców, wyprawę do nieznanej krainy z ulubionym bykiem, wreszcie próbę uratowania porwanych braci. W efekcie powstało coś zupełnie niezwykłego. To wspaniała przygodowa opowieść, która ma bardzo uniwersalny wydźwięk.

Kenia od lat jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników korupcji na świecie, w którym kolejni rządzący przejawiają pogardę dla ludzi i demokracji. Softie, nagradzany dokument Sama Soko, przedstawia postać aktywisty i fotografa Boniface’a Mwangi, który postanowił wystartować w wyborach do parlamentu w 2017 r., aby walczyć o prawa człowieka, równość i sprawiedliwość w swoim kraju. W filmie śledzimy zmagania Boniface’a, który bez żadnych środków, od zera stworzył partię i zbudował zespół, aby poprowadzić kampanię w kraju od lat nękanym przez niezwykle brutalne walki pomiędzy grupami etnicznymi. By walczyć o lepszą Kenię, był gotów poświęcić własne życie i rodzinę.

Filmy dostępne będą w dniach 25-31 maja na platformie mojeekino.pl. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.afrykamera.pl

AFRYKAMERA

Redakcja Administrator