Książkirecenzja książka

Frank Herbert. Rój Hellstroma – recenzja

Rój Hellstroma to kolejna odsłona cyklu Wehikuł Czasu, wydawanego nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Jest to niesamowita gratka dla fanów fantastyki, gdyż autorem jest Frank Herbert, twórca Kronik Diuny. Już samo to stanowi niewątpliwą rekomendację, a fakt że powieść nagrodzona została w 1978 roku nagrodą Prix Tour-Apollo tylko potwierdza ją potwierdza.

Bohaterem książki jest entomolog Nils Hellstrom. Akcja rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości w Ameryce. Kraj ten jest państwem typowo policyjnym, któremu zagraża jedyny śmiertelny wróg – owady. Hellstrom prowadzi właśnie badania w tym kierunku. Jednak pod przykrywką badania idą w całkiem innym kierunku. W jednym z laboratoriów, głęboko pod ziemią, Hellstrom stworzył ludzką kolonię, na wzór tej którą tworzą owady. Niestety eksperyment w pewnym momencie zaczyna wymykać się spod kontroli, a dodatkowa ingerencja z zewnątrz sprawia, że Hellstrom nie cofnie się przed niczym, aby zachować to w tajemnicy.

Rój Hellstroma to kawał przyzwoitego science fiction.

Powieść z jednej strony przerażająca, ale i na swój sposób zabawna. Opowiada o genetyce i eksperymentach społecznych, a jest przy tym nieco spekulatywna. Nie brakuje tu pytań filozoficznych, etycznych czy socjologicznych. Autor fantazjuje, co było by gdyby ludzie zaczęli funkcjonować jako społeczeństwo na wzór pszczół. Czy takie zatracenie wolności jednostki, przełożyło by się na rozwój całego społeczeństwa? Pytanie ciekawe. Herbert swoją historią daje odpowiedź, ale ono nadal pozostaje otwarte.

Rój Hellstroma to przemyślana wizja autora, który zadaje pytanie typu: co by było gdyby? Herbert, nie idzie drogą ówczesnych twórców science fiction, którzy za wszelką cenę chcieli ukazać przyszłośc naszej planety. Zadaje oczywiście trudne pytania, związane z naszą egzystencją, ludzkimi zachowaniami, ale jego świat przedstawiony to czyste science fiction, które paradoksalnie coraz bardziej staje się realne. Bo czyż takiej światowej korporacji nie możemy nazwać ulem, gdzie wszyscy pracują na rzecz zarządu, prezesa czy właściciela? Pracownik zepchnięty zostaje do roli trybika, która ma przynosić zyski. Jeżeli tego nie robi, zwyczajnie staje się zbędny.

Rój Hellstroma
Autor: Frank Herbert
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, antyutopia
Data wydania: 27 kwietnia 2021

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 
http://www.rebis.com.pl/
 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.