komiksrecenzja komiks

Batman. Klątwa Białego Rycerza – recenzja komiksu

Batman. Klątwa Białego Rycerza to kolejna odsłona serii DC Black Label, a zarazem kontynuacja rewelacyjnego komiksu Seana Murphy’ego Batman. Biały Rycerz. Jest to historia spoza kanonu, w której Murphy rozkłada mit Batmana na czynniki pierwsze, ukazując nie tylko skutki jego działań, ale i zamierzchłą przeszłość jego przodków. Komiks ten wraz z innymi bestsellerami dostępny jest do kupienia w księgarni internetowej taniaksiazka.pl

Biały Rycerz pokazał tak naprawdę, jakie skutki ponosi miasto w wyniku działalności Batmana. Joker, w którym wygrało jego racjonalne alter ego, czyli Jack Napier, stara się zniszczyć Batmana legalnymi sposobami. Zwyczajnie psuje jego opinię. Niestety plan Napiera miał kilka wad, których nawet on nie przewidział. W efekcie czego musiał połączyć siły z Batmanem, aby zażegnać niebezpieczeństwo.

Joker się jednak nigdy nie poddaje. Obmyśla nowy plan zniszczenia Batmana i przejęcia władzy w Gotham. Poznaje on historię miasta i jego założycieli. Mowa oczywiście o przodkach Bruce’a Wayne’a, a dokładnie o Edmondzie Waynie, który wraz z Arkhamem Bakkarem przybyli do Gotham kilka wieków wcześniej, aby zaprowadzić w mieście porządek. Niestety wydarzenia potoczyły się nieco inaczej niż panowie zakładali. Tajemnicę tę poznał Joker i próbuję ją wykorzystać przeciw Batmanowi. Do pomocy werbuje Azraela, członka tajnego bractwa, który również związany jest z tamtymi wydarzeniami. Dochodzi do konfrontacji dwóch przeciwników, roszczących sobie prawa do miana rycerza Gotham.

Murphy kreśli odważną kontynuację Białego Rycerza

To, co nam wtedy wydawało się wyjściem mocno przed szereg klasycznej wizji Batmana, w tym przypadku stanowi już olbrzymie trzęsienie ziemi, które nawiedza Gotham, wyrywając je niemal z posad. Murphy nie boi się przekraczać granic i nie ma dla niego żadnej świętości, choć samemu Batmanowi nie pozwoli przekroczyć jego cienkiej czerwonej linii. Poza tym mamy tu ostrą jazdę bez trzymanki, która wywraca do góry nogami wszystko, co wiedzieliśmy na temat przeszłości Bruce’a Wayne’a.

Historia opowiedziana jest bardzo sprawnie. Trzyma w napięciu od pierwszych stron. Murphy nie tylko kreśli rewelacyjny i wywrotowy scenariusz, ale i sam prezentuje do niego obrazy. Łączy w nich mroczny gotycki klimat z nowoczesną technologią, podobnie jak to było w Białym Rycerzu. Konfrontuje klasykę z nowoczesnością.

Ciekawostką jest dodatkowa historia, która ostatecznie nie stała się częścią Klątwy Białego Rycerza, zatytułowana Von Freeze. Niestety zabrakło na nią miejsca, umieszczona została na końcu jako dodatek.  Opowiada o przeszłości rodziny Mr Freeze’a i pomaga zrozumieć Batmanowi jego wartość. Autorem scenariusza jest Sean Murphy, a za ilustracje odpowiada Klaus Janson.

Klątwa Białego Rycerza to  niesamowita kontynuacja dzieła Murphy’ego, ale obroni się również jako indywidualna opowieść. Obłędna grafika i wywrotowy scenariusz wyrywają z butów. Twórcy nawet na moment nie pozwalają oderwać się od tej pokręconej opowieści. Niby coś się kończy, ale finał jest otwarty. Śmiało można liczyć na więcej wariacji Seana Murphy’ego.  Czekamy więc z niecierpliwością.

Batman. Klątwa Białego Rycerza
Twórcy: Sean Murphy, Matt Hollingsworth, Klaus Janson
Seria: DC Black Label
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks
Data wydania: 27 września 2019

Komiks „Batman. Klątwa Białego Rycerza” jest dostępny w internetowej księgarni Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.