komiksrecenzja komiks

Encyklopedia Wczesnej Ziemi – recenzja komiksu

Nim zaczęła się nasza historia na Ziemi kwitła inna, obecnie zapomniana cywilizacja. Tak rozpoczyna się jedna z ciekawszych ilustrowanych powieści jakie w ostatnim czasie ukazały się na naszym rynku wydawniczym, a to za sprawą wydawnictwa Kultura Gniewu. Autorką jest Isabel Greenberg, która ma na swoim koncie wiele ciekawych historii, niedostępnych jeszcze w języku polskim. Miejmy więc nadzieje, że pozytywne przyjęcie Encyklopedii Wczesnej Ziemi sprawi, że pozostałe tytuły też w niedługim czasie zawitają na rodzimy rynek.

Wracając jednak do fabuły. Jest to klasyczna szkatułkowa historia – opowieść składająca się z kolejnych historii, zawierających następne opowiadania. W tym względzie jest bardziej skomplikowana niż Incepcja Nolana, oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Jest to opowieść o Narratorze, który odkrywa przed czytelnikami piękno Wczesnej Ziemi.
Dawno, dawno temu dwoje ludzi spotkało się ze sobą i obdarzyło wzajemną miłością. Był tylko jeden mały problem. Nie mogli się do siebie zbliżyć i dotykać. Jednak czas, który ze sobą spędzali należał do przyjemnych, a to za sprawą chłopca, który w swojej krainie był gawędziarzem. Opowiadał więc dziewczynie historie ze swojego życia, które prowadziły do kolejnych coraz bardziej zachwycających opowieści.

Opowiadał o krainie Nord, z której pochodził. O swoich matkach, które znalazły go na brzegu i postanowiły go wychować. Nie mogąc jednak dojść do porozumienia postanowiły go podzielić między siebie. Dalsze historie są wypadkową tego mistycznego wydarzenia, które sprawiło, że po wielu latach dorosły już chłopak musiał udać się w podróż w nieznane, a by znaleźć brakującą część swojej duszy.

Jest to również opowieść o podróżach i przygodach. Są to historie bogów z Wczesnej Ziemi jak i ludów i stworzeń wtedy żyjących. Swojego rodzaju wymyślona mitologia, która garściami czerpie z mitów i przekazów z różnych cywilizacji. Efekt jest obłędny, szczególnie że autorka znalazła złoty środek pomiędzy powagą a humorem, pomiędzy nowoczesnością a ponadczasowością. Ta równowaga w połączeniu z kreacjami postaci (ptasi bóg jest cholernie zabawny w swoim podejściu do ludzi) i stylem zarówno graficznym jak fabularnym, sprawia że zanurzamy się w coś naprawdę fantastycznego.

Encyklopedia Wczesnej Ziemi to jedna z tych powieści graficznych, z której można cieszyć się na wielu poziomach. Wspaniałe historie, dobrze wykreowani bohaterowie i szata graficzna. I ta odręczna czcionka. Każdy element jest niemal dopracowany do perfekcji. Jeśli już szukać wad, to będzie nią miejscami wyraźna infantylność. Jest to jednak tylko jeden element w zbiorze puzzli, który może nam psuć całościowy obraz. Obraz, który wciąż pozostaje zachwycający.

Encyklopedia Wczesnej Ziemi
Autorka: Isabel Greenberg
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: kwiecień 2019

 

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.