komiksrecenzja komiks

Obiecanki. Agnieszka Świętek – recenzja

Komiks najczęściej bawi, czasami zdarza się, że uczy, ale w ostatnim czasie coraz częściej bywa, że jest formą ukazania ludzkich tragedii i dramatów. Właśnie taka sytuacja ma miejsce w debiutanckim komiksie Agnieszki ŚwiętekObiecanki, wydanym nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.

Historia skupia się wokół rodziny szopów. Starsza córka jest nastolatką i pilną uczennicą. Młodsza ma zaledwie kilka lat i czas spędza w domu. Mama jest zapracowana, przemęczona i nie ma zbyt wiele czasu dla swoich pociech. Do pełni powinien być jeszcze tata, ale jego w tej rodzinie nie ma, gdyż ją opuścił i niejako stał się przyczyną problemów całej rodziny. Starsza córka ma kłopoty z rówieśnikami w szkole, ale nie ma z kim o tym porozmawiać. Młodsza spędza cały dzień w domu, ale przemęczona mama nie ma dla niej również czasu. Mama sama nie razi sobie z całą to sytuacją, co doprowadza ją do depresji.
Oczywiście komiksowa karta ukazująca rodzinę szopów, jak łatwo się domyślić, jest tylko sposobem na ukazanie problemu coraz większej ilości współczesnych rodzin. Jest to oczywiście dramat nie tylko samych dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które nie są w stanie zrozumieć co dzieje się pomiędzy rodzicami. Na swój sposób starają się sobie radzić z wynikającymi problemami, ale bez wspólnej rozmowy i rozwiązywania kłopotów, pojawiają się tylko dramaty, złość i agresja – bo tak jest łatwiej. Niestety jest to rozwiązanie na krótką metę.

Czytając jednak tę historię można odnieść wrażenie, że przyczyną problemów tej rodziny jest rozejście się rodziców. Ten fakt jest niezaprzeczalny. Jednak jednoznacznie widać, że całą winę za zaistniałą sytuację autorka zrzuca na męża i ojca. Oczywiście często i tak się dzieje, ale rodzinne kłopoty spowodowane są przecież nie tylko postawą męskiego członka rodziny. Najczęściej wina leży po obu stronach związku. Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej poszkodowane w tych sytuacjach są dzieci.

Jeżeli chodzi o stronę wizualną, to komiks Agnieszki Świętek jest bardzo prosty, a zarazem jednoznaczny w przekazie. Kadry są czarno-białe, co jeszcze mocniej powoduje wyeksponowanie smutku i melancholii. Niestety nie ma tu szczęśliwego zakończenia. Jest tylko nadzieja, która pojawia się w sercu starszej córki, która w pewnym stopniu rozumie co się dzieje i jest z tego powodu niezadowolona. Tu pojawia się kolor żółty, który symbolizuje nadzieję córki, ale również mówi: porozmawiaj ze mną, spróbuj mnie zrozumieć, mam ci tyle do przekazania, nie chcę być sama, potrzebuję ciebie.

Obiecanki Agnieszki Swiętek to bardzo poważny debiut, pełen emocji i ludzkiego cierpienia, choć nieco stereotypowy. Niemniej ukazujący rodzinną tragedię z perspektywy dzieci. Warto przeczytać, bo daje do myślenia i zmusza do refleksji.

Obiecanki
Autor: Agnieszka Świętek
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: luty 2018

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu
 CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.