Rambo. Pierwsza Krew. Tom 3 – recenzja audiobooka

Na platformie Sorytel pojawiła się wersja audio trzeciej powieści Davbida Morrella o przygodach Johna Rambo. Została ona napisana w oparciu o film kinowy z Sylvestrem Stallonem, jednak Morrell tradycyjnie wplótł w nią wiele autorskich elementów, a nawet zmienił w niektórych miejscach diametralnie wątki fabularne. Cały cykl audiobooków interpretuje znakomicie Leszek Lichota, idealnie wczuwając się w swoją rolę, a poprzez liczne przemyślenia głównego bohatera, John Rambo jawi się w jego wykonaniu inaczej niż postać znana z filmów.

Akcja rozgrywa się kilka lat po uwolnieniu przez Johna amerykańskich jeńców wojennych z Wietnamu. Po tych wydarzeniach Rambo nie wraca do ojczyzny. Zostaje w Tajlandii, gdzie przystaje do buddyjskich mnichów. Para się kowalstwem, a po nocach walczy w nielegalnych bijatykach. Stara się za wszelką cenę uniknąć swojego przeznaczenia. Niestety wojna upomni się o niego szybciej niż przypuszczał. Tym razem los zawiedzie go do Afganistanu, gdzie jego mentor i nauczyciel, pułkownik Trautman, został pojmany przez Sowietów. Rambo ma mało czasu, aby go uwolnić. Z każdym dniem wzrasta ryzyko, że w wyniku bestialskich tortur, Trautman zginie. John nie może do tego dopuścić.

Na miejscu Rambo stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Afgańska ziemia do przyjaznych nie należy, choć John jest do tego przyzwyczajony. Teraz nie tylko będzie musiał stawić czoła sowieckiej machinie wojennej, ale i przeciwstawić się siłom natury i przekonać do siebie nieufnych Mudżahedinów. Wszystko to nie jest takie proste, ale Rambo się nie poddaje i cały czas pnie się do przodu bo wie, że gdzieś tam w kazamatach sowieckiej twierdzy czaka na pomoc  na wpół żywy przyjaciel.

Ci co znają film Petera MacDonalda będą miło zaskoczeni. Morrell bardzo dużo pozmieniał jeżeli chodzi o fabułę. Ponownie dodał od siebie mnóstwo wewnętrznych monologów Rambo, lecz nie tylko jego. Z książki możemy dowiedzieć się wiele na temat punktu widzenia trzech radzieckich oficerów, którzy muszą brać udział w wojnie w Afganistanie. Nie brakuje tu również ukazania zła wojny i tragedii jaką ze sobą niesie. Ciekawostką jest również fakt, że Mudżahedinów w tym czasie wspierali Amerykanie, którzy niedługo po wyjściu Sowietów z kraju, stali się wrogiem numer jeden dla Talibów.

Wracając jednak do audiobooka, to należy powiedzieć, że Leszek Lichota nadal robi kawał dobrej roboty. Mocna historia w wyrazistej interpretacji. Pełen profesjonalizm, gwarantujący niesamowitą przyjemność ze słuchania przygód Johna Rambo, weterana wojny w Wietnamie, który  tym razem podejmuje wielkie ryzyko uwolnienia przyjaciela, konfrontując się z sowiecką machiną wojenną.

Rambo. Pierwsza Krew. Tom 3
Autor: David Morrell
Czyta: Leszek Lichota
Tłumaczenie: Maciej Pertyński
Wydawca: Storyside
Gatunek: audiobook, powieść wojenna
Czas trwania: 7H 20M
Data wydania: 16 lutego 2021

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy PLATFORMIE STORYTEL

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.