Książkirecenzja książka

Lenin. Dyktator – recenzja premierowa

Lenin. Dyktator autorstwa Victora Sebestyena jest biograficznym spojrzeniem na postać Władimira Illyicha Uljanowa, czyli Lenina, założyciela Związku Radzieckiego i długiego komunistycznego rewolucjonisty. Jest również kolejnym tomem cyklu Oblicza Zła ukazującego się nakładem wydawnictwa Prószyński S-ka, przedstawiających największych zbrodniarzy dwudziestego wieku.

Sebestyen, jak sam mówi, napisał bardzo intymną biografię, która zarazem jest pierwszą od dwudziestu lat, ważną publikacją starającą się ukazać w miarę rzetelną historię człowieka, który miał ogromny wpływ na kształt nie tylko Europy, ale i świata w ubiegłym wieku.  W Rosji Lenin po dzień dzisiejszy budzi podziw. Fascynuje jako człowiek, który tworzył historię i ustrój, który naśladowany był przez prawie połowę krajów na świecie.

Z drugiej strony postrzegany jest jako twórca najbardziej zbrodniczego ustroju na świecie. Według autora współcześnie w publikacjach na temat Lenina przewijają się dwie skrajne postawy. Od zachwytu, szczególnie w Rosji, po całkowitą krytykę. Autor stara się, jak twierdzi, ukazać obydwa punkty widzenia. Czy jednak w jakiś sposób dobre maniery i inteligencja mogą usprawiedliwiać zbrodnie, których człowiek ten w imię ideologii był w stanie dokonać? Na to pytanie na pewno znajdziemy odpowiedź czytając tą obszerną biografię.
Autor bardzo szczegółowo przedstawia losy dyktatora przed przejęciem władzy. Pokazuje jego dzieciństwo i dorastanie. Dokładnie omawia czasy edukacji i okres kariery rewolucyjnej. Prezentuje jego trudną osobowość, ale również umiejętności przywódcze. Według autora Lenin był stereotypowym komunistą. Chociaż był dobrze urodzony, to przez większość życia żył raczej w spartańskich warunkach. Słabo się odżywiał, większość dnia pracował i nie lubił frywolnych czynności. Nienawidził palenia i picia. Uwielbiał wędrować, polować i przebywać na świeżym powietrzu.

Szczegółowo przedstawia również przeprowadzony przez niego zamach stanu, którego dokonał pod koniec swojego życia. Całą tę sytuację opisuje również przez pryzmat ówczesnej sytuacji politycznej w Rosji. Prezentuje osobę Mikołaja II, który był ostatnim carem Rosji, a zarazem niepopularnym autokratą.

Do dziś Lenin jest osobą kontrowersyjną. Był oddanym marksistą, porywczym i inteligentnym. Niestety również był to również człowiek brutalny, zimny i wyrachowany. Bardzo namiętny w usuwaniu ziemskiej arystokracji w władzy Rosji. Terror uważał za coś potrzebnego w przejmowaniu władzy, ale nie interesował się szczegółami zbrodni. Wykonanie tego co należy zostawiał swoim ludziom. Nie zmienia to faktu, że przejęcie przez niego władzy dziesiątki tysięcy ludzi przypłaciło życiem, a mianowanie swoim następcom Stalina spowodowało ofiary liczone w milionach.

Być może postać Lenina jest na swój sposób fascynująca. Nie zmienia to jednak faktu, że człowiek, który kochał kobiety, preferował zdrowy tryb życia i poświęcał się pracy twierdząc że robi to dla innych, uciskanych przez władzę, tak naprawdę sprawił, że nowy ustrój przyczynił się do śmierci niewyobrażalnie większej liczby osób niż ta znienawidzona, arystokratyczna władza. Niestety kosztem mrzonki, czyli wspaniałego nowego ustroju, na świat przyszła najbardziej zbrodnicza władza na świecie, która w wielu państwach trwa po dziś dzień.

Lenin. Dyktator
Autor: Victor Sebestyen
Tłumaczenie: Sebastian Szymański
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: biografia
Data premiery: 24 maja 2018

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.