Książkirecenzja książka

Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim

Niewiele było krain bardziej interesujących niż Związek Radziecki. Mówię tutaj o niezwykle ciekawej i barwnej kulturze, o niebywałych osiągnięciach sportowych oraz propagandowych, a także o… zbrodniach. I nie mam na myśli flagowej powieści Fiodora Dostojewskiego, tylko prawdziwych wydarzeń, o których pisze autor książki Słynne zbrodnie w ZSRR.

Nie chcę zbytnio wnikać w strukturę tej publikacji, bo ta jest bardzo prosta: 10 rozdziałów, każdy o innym mordercy. Największą siłą napędową książki jest sposób narracji, który został doskonale wyważony – autor rzetelnie podaje nam najbardziej istotne szczegóły dotyczące danej sprawy, ale okrasza całość niezwykle barwnymi, klimatycznymi opisami, w związku z czym możemy czuć się, jakbyśmy byli na miejscu przestępstwa. Wielokrotnie staramy się wejść także w głowę mordercy, ale nie zawsze jest to doświadczenie przyjemne i budujące. Książka przesiąka złem, opowiadając nam o mrocznych wydarzeniach w plastyczny sposób, nakreśla również sylwetki najbardziej podłych morderców, jacy stąpali po terenie Związku Radzieckiego.
Z pewnością nie jest to pozycja dla osób o słabych nerwach. Wszystko jest przedstawione bez zbędnego owijania w bawełnę, autor nie ma przed nami jakichkolwiek tajemnic, nie chce także w żaden sposób „zmiękczyć” prawdy.

Słynne zbrodnie w ZSRR to pozycja, po którą warto sięgnąć nie tylko jeśli jesteśmy wielkimi fanami gatunku true crime i historii Rosji. Jest to znakomita książka dla każdego, kto chce odbyć mroczny spacer wewnątrz umysłu mordercy, a przy tym dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat rosyjskiej kultury sprzed kilkudziesięciu lat.

Tytuł: Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim
Autor: Talgat Jaissanbayev
Wydawnictwo: Novae Res
Gatunek: literatura faktu

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Jakub Łaszkiewicz

Rocznik 2001. Fan Kultu i Jacka Kaczmarskiego. Autor dwóch powieści dla młodzieży: "Kalesony Sokratesa" oraz "Wszystkie dziewczyny Wertera". Wielki miłośnik kina, w szczególności dzieł Stanleya Kubricka i Ingmara Bergmana. Stand-uper.