filmnews film

Informacja prasowa: „Lekcja miłości” zakwalifikowana do wyścigu oscarowego

O nominację do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny w tym roku będzie ubiegać się rekordowa liczba 238 tytułów, a wśród nich jedynym polskim kandydatem będzie – LEKCJA MIŁOŚCI (Lessons of Love) w reż. Kasi Matei i Małgorzaty Goliszewskiej, prod. Anna Stylińska/Widok.

Film opowiada w czuły i zabawny sposób historię 69-letniej pani Joli, która ucieka od przemocowego męża i zaczyna życie na nowo. LEKCJA MIŁOŚCI miała swoją premierę na największym festiwalu dokumentalnym IDFA w Amsterdamie w 2019 roku, a z kolei polską premierę na festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2020. (Grand Prix Dolnego Śląska, nagroda Zwierciadła).

W ciągu roku od premiery była pokazywana na prawie 40 festiwalach na całym świecie (m.in. Hot Docs w Toronto, Vision du Reel, One World Film Festival, Sydney Film Festival, Doc NYC, Dokfest Munich) i zdobyła liczne nagrody m.in: srebrenego Nanooka na festiwalu Flahertiana, nagrodę za reżyserię na festiwalu Doker w Moskwie i za najlepszy dokument w GZDOC w Guangzhou w Chinach.

Aktualnie film jest do obejrzenia na HBO. W dniu 9 lutego dowiemy się, które z filmów trafiły na tak zwaną shortlistę, a z kolei 15 Marca poznamy nominowane tytuły.

Twórcy:

Kasia Mateja – Reżyserka i fotografka, absolwentka wydzia-łu filmu i telewizji na Edinburgh College of Art w Szkocji. Pracowała jako reżyserka, operatorka, montażystka, dźwiękowiec i producentka.Ma na koncie krótkie dokumenty i filmy ekspery-mentalne zrealizowane w Szkocji, Irlandii, Argentynie, Boliwii, Peru i Mongolii. Jej film dokumentalny Cicho w drodze do Ludzi do Reni-ferów zdobył nagrody na festiwalach w Brazylii, Rumunii, Portugalii i Polsce. Prowadzi warsztaty filmowe dla młodzieży defaworyzowanej.

Anna Stylińska – Absolwentka studiów filmowych na Uniwersyte-cie Paris X, kursu Kreatywny Producent w Szkole Wajdy oraz wydziału filozofii na Uniwersyte-cie Warszawskim. Zdobywała doświadczenia w różnych obszarach produkcji filmowej jako kierowniczka produkcji, współreżyserka, druga reżyserka, scenarzystka i menedżerka festiwalu filmowego. Obecnie pracuje przy kreatywnych dokumentach i prowadzi warsztaty dla dokumen-talistów. Jej pełnometrażowy debiut Lekcja miłości został wyprodukowany we współpracy z HBO Europe. Film zdobył nagrodę Doc Incubator i miał swoją premierę na Festiwalu IDFA 2019 w Amsterdamie w konkursie First Appearance. Obecnie pracuje (wspólnie z Katarzyną Ślesicką z My Way Studio) nad nowym projektem zaty-tułowanym Wika! w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Uczestniczka EAVE 2021.

Małgorzata Goliszewska – Reżyserka filmów dokumentalnych wywodząca się ze środowiska artystycznego. W 2012 roku ukończyła kurs DOK Pro w Szkole Wajdy oraz warsztaty POLSKA.DOC. Ma tytuł magistra sztuk multimedialnych. Pracowała na Wydziale Filmu Eksperymentalnego na ASP w Szczecinie. W swojej pracy wykorzystuje różne media: film dokumentalny i sztukę współczesną, często łącząc te dziedziny. Jej filmografia obejmuje kilka filmów krótkometrażowych. Dwa z nich były pokazywa-ne na międzynarodowych festiwalach filmowych. Krótki metraż Taki typ ptactwa był pokazywany podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, Doc/Fest Sheffield, Krakowskim Festiwalu Filmowym, DocAgainst, festiwalu Nowe Horyzonty i na wielu innych wydarzeniach, a Ubierz Mnie jest ważnym głosem na temat wizerunku kobiet we współcze-snym świecie.

Widok – Fundacja Widok zajmuje się realizacją produk-cji filmowych i projektów edukacyjnych. Wizja Fundacji zakłada realizację projektów i filmów, które poruszają najważniejsze aktualne tematy i przedstawiają je z osobistej perspektywy. Widok prowadzi trwające rok warsztaty scenariuszowe oraz laboratorium dla reżyserów filmów doku-mentalnych (www.akcjadokument.pl).

Izabela Łopuch – Head of Original Production HBO Polska,odpowiada za realizację seriali fabularnych i filmów dokumentalnych. Od 2012 roku była producentem lub producentem wykonawczym takich seriali jak: Ślepnąc od świateł, Wataha, Pakt, Bez tajemnic, a także wielu filmów doku-mentalnych, w tym: Wiatru, Pollywood, antologii W domu czy filmu Komunia, który w 2017 roku nagrodzony został Europejską Nagrodą Filmową i wpisany został na short listę Oscarową. Wypro-dukowała także kilka filmów fabularnych koprodukowanych przez HBO Europe.

HBO Europe – W Europie HBO jest dostępne w 21 krajach: w Skandynawii (Szwecja, Norwegia, Finlandia i Dania), Hiszpanii, Portugalii, w Europie Środko-wej (Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Serbia, Słowenia, Czarno-góra, Macedonia, Bośnia i Hercegowina) oraz w krajach bałtyckich (Estonia, Litwa, Łotwa).

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.