Simon Parkin. Ptaki i Wilki – recenzja

Simon Perkins jest brytyjskim pisarzem i dziennikarzem. Pisze artykuły związane głównie z kulturą, technologią, grami komputerowymi i dziennikarstwem śledczym. Za sprawą Domu Wydawniczego Rebis niedawno pojawiła się na naszym rynku wydawniczym jego książka łącząca niemal wszystkie te elementy. Mowa o publikacji Ptaki i Wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej.
Jest rok 1941. Niemieckie U-Booty zatapiają niemal każdą jednostkę brytyjską. Bitwa o Atlantyk przybiera wręcz tragiczny obrót dla Anglików. Churchill utrzymuje w tajemnicy przed społeczeństwem te informacje, chcąc uniknąć paniki. Gdy Królestwo znajduje się na progu kapitulacji pojawia się emerytowany komandor, Gilbert Roberts, który przedstawia swój ryzykowny pomysł na odwrócenie tej dramatycznej sytuacji. Są to gry wojenne, dzięki którym rozpracowują taktykę niemieckiej marynarki wojennej na Atlantyku i układają własne skuteczne strategie.

W skład grupy Robertsa wchodzą młode kobiety zwane wrenkami, z których najmłodsza ma zaledwie siedemnaście lat. Pełniły one rolę pomocniczą, ale bardzo istotną. Teoretyczne rozważania prowadzone były w Liverpoolu, na górnym pietrze uszkodzonego bombami budynku. Jednak wszystkie tamtejsze teoretyczne strategie przekładały się na rzeczywistość. Prawdziwa wojna toczyła się jak wiadomo na wodach Atlantyku. Każdy błąd teoretyczny miał swoje konsekwencje w formie kolejnego zatopionego okrętu. Gry wojenne przyniosły jednak pozytywny skutek i przechyliły szalę zwycięstwa na stronę Aliantów.

Ptaki i Wilki to niesamowita publikacja, która ukazuje niesamowite aspekty drugiej wojny światowej i jej epizodu jakim była wojna na Atlantyku. Autor pomija tu statystyki i nie skupia się na żadnych powojennych bilansach. Nie pomija jednak informacji o zatopionych statkach i śmierci cywilów oraz marynarzy. Opisuje jednak szczegółowo strategie obu stron konfliktu. Zatapiane brytyjskie statki miały bowiem tylko jeden cel – odcięcie wysp od dostaw surowców, od których były całkowicie zależne. Anglicy dobrze zdawali sobie z tego sprawę i dlatego za wszelką cenę musieli zdobyć dominację na oceanie. Pomógł im w tym kontrowersyjny, aczkolwiek skuteczny pomysł gier wojennych, które odwróciły losy wojny.

Ptaki i Wilki
Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej
Autor: Simon Parkin
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 26 stycznia 2021

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis
http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.