Piotr Rozmus. Kompleks Boga – recenzja

Kompleks Boga to powieść Piotra Rozmusa, która swoją premierę miała w 2013 roku. Zebrała sporo pozytywnych opinii. Teraz za sprawą wydawnictwa Sonia Draga, na rynku wydawniczym pojawiło się kolejne wydanie tej mrocznej historii, która potrafi zmrozić krew w żyłach.
Fabuła skupia się wokół starszego człowieka, który postanawia wymierzyć sprawiedliwość kilku nieznanym sobie osobom. Czym się kieruje w doborze tych osób? Jaki jest jego cel? Jakie reakcje mają wywołać jego działania? O przypadkowości nie ma tu mowy, bowiem wie on o porwanych osobach praktycznie wszystko. Nawet to, co za wszelką ceną pragną ukryć. Ich losy splatają się w mrocznym więzieniu szaleńca, który za wszelką cenę pragnie wywołać w nich skruchę. Ale niech tylko spróbują jakiś sztuczek, to kara będzie sroga i bolesna.

Sprawę bada szczecińska policja, która ma nie lada orzech do zgryzienia. Zaginione osoby nie mają bowiem ze sobą nic wspólnego. Łączą ich tylko tajemnicze listy, które przed samym porwaniem każda z nich otrzymała. Jest to cytat z Biblii, sugerujący ich przewinienia. Mimo to funkcjonariusze robią wszystko, aby odnaleźć te osoby żywe.

Kompleks Boga to książka, którą czyta się z zapartym tchem. Wyraziste postacie, mające sporo na sumieniu, w normalnym życiu niczym się nie przejmują. Ich zachowania większość z nas uznałaby za normalne. Przecież powinniśmy iść z duchem czasu. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami. Czasami staramy się je ukryć, a często się nimi chwalimy. Gdzie jest jednak granica zła – które nawet ubrane w ciuchy dobra, nadal jest złem – której nie powinniśmy przekraczać. Czy trzeba szaleńca i jego brutalnych metod, aby ludziom uświadomić, że brak dobra i obojętność na zło zawsze je potęguje?

Brutalna historia i jej wyrazisty przekaz marginalizują odrobinę wątek kryminalny. Autor kreśli raczej thriller psychologiczny, który ma nam ukazać rozgrywkę pomiędzy oprawcą a jej ofiarami. Pytanie, które nam się szybko nasuwa, to kto tak naprawdę jest ofiarą w tej grze?

Kompleks Boga
Autor: Piotr Rozmus
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 13 stycznia 2021

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.