KsiążkiKsiążki nowości

„Kształt ruin” Juana Gabriela Vásqueza – pierwszy tytuł imprintu Echa

Niedawno swoją premierę miała pierwsza książka wydana pod logiem nowego Czarnej Owcy – Echa. Sezonowo będzie pod nim wydawana literatura piękna z różnych stron Świata. Na początek Kształt ruin Juana Gabriela Vásqueza

Teorie spiskowe są jak bluszcz, Vásquez, czepiają się czegokolwiek, by móc się rozrastać, i rozrastają się dopóki, dopóty nie usunie się tego, co je podtrzymuje.

W środę 9 kwietnia 2014 roku podczas włamania do muzeum Jorge Eliecera Gaitana – kolumbijskiego męża stanu zamordowanego ponad pół wieku temu – zostaje ujęty mężczyzna. Tylko Juan Gabriel Vásquez wie, kim tak naprawdę jest zatrzymany Carlos Carballo: ogarniętym obsesją człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym. Jednym z nielicznych wydających się znać prawdę na temat nie tylko śmierci Gaitana, lecz także morderstwa sprzed stu lat, które rozpędziło błędne koło kolumbijskiej przemocy. Vásquez na przekór władzy, pamięci i faktom odkrywa przed czytelnikami opowieść skrywaną w mrokach historii. Polityczne zbrodnie przeplatają się z okrutnym terrorem narcos, a rzeczywiste i urojone relacje łączą się ze sobą w skomplikowanym, wielowątkowym śledztwie. Kształt ruin to porywający thriller o poszukiwaniu prawdy, która zdaniem wielu powinna pozostać ukryta.

Juan Gabriel Vasquez – kolumbijski pisarz, dziennikarz i tłumacz urodzony w 1973 roku w Bogocie. Jego książki przetłumaczono na dwadzieścia sześć języków i wydano w czterdziestu krajach. Jest laureatem licznych wyróżnień literackich, m.in. English Pen Award 2012 za Hałas spadających rzeczy, nagrody Hiszpańskiej Akademii Królewskiej za Reputację czy nagrody Rogera Caillois, otrzymanej wcześniej przez m.in. Mario Vargas Llosę, za całokształt twórczości. W 2019 roku Kształt ruin znalazł się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Echa – imprint literacki Wydawnictwa Czarna Owca, który powstał z potrzeby dzielenia się z czytelnikami innymi rodzajami historii niż te, do których przywykli. Starannie wyselekcjonowane publikacje będą ukazywać się sezonami – od października do maja. Na każdy z nich składać się będą tytuły łączące styl i głębię literatury pięknej z niesamowitymi fabułami. Echa to tytuły, obok których nie mogliśmy przejść obojętnie. Teksty jedne na milion. Nagradzane i wyróżniane. Wydarzenia literackie.

Redakcja Administrator