Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Luis Montero Manglano. Muzeum Luster – recenzja

Luis Montero Manglano polskim czytelnikom znany jest za sprawą trzymającej w napięciu trylogii Poszukiwacze, której bohaterem jest Tirso Alfaro, członek elitarnej grupy poszukiwaczy zaginionych lub skradzionych dzieł sztuki. Jego kolejna książka, Muzeum Luster, trochę zmienia tematykę, choć nadal pozostaje w kręgu sztuki. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Bohaterem jest Guillermo, młody chłopak z umiejętnością odczytywania ukrytych symboli w dziełach sztuki. Pojawia się on na Międzynarodowym Konkursie Kopistycznym w Muzeum Prado. W tym czasie dochodzi tam do serii makabrycznych morderstw. Policja tkwi w martwym punkcie. Z czasem okazuje się, że sprawca odtwarza sceny ze słynnych obrazów ze zbiorów muzeum, a jedyną osobą mogącą poczynić jakieś kroki do przodu w śledztwie jest właśnie Guillermo.

Autor kolejny raz kreśli niesamowitą, choć nieprawdopodobną historię. Ogromną jej zaletą jest umiejętne połączenie prawdy i fikcji. Czytelnik, który nie jest zorientowany w historii sztuki, będzie miał spory problem z ich rozdzieleniem.  Autor opiera swoją fabułę na dobrze znanych nam obrazach. O ich twórcach słyszał chyba każdy, choć o ich twórczości mało kto by mógł coś więcej powiedzieć. To właśnie wykorzystuje Manglano, który intrygę kryminalną opiera na tajemnicy sprzed setek lat i symbolice zawartej w obrazach znanych twórców. Wśród nich: Madrazo, de Goya, de Valasquez, Steenwijck, van Rijn, de Ribera, Bruegel starszy, czy Bosch.
Muzeum Luster to powieść wciągająca od pierwszych stron. Autor serwuje czytelnikom mocną, intrygującą historię, w której fikcja przeplata się z rzeczywistością. To świetnie skonstruowany thriller obfitujący w niezliczone analizy dzieł sztuki. Choć mało dynamiczny, to jednak pełen zwrotów akcji, tajemnic i symboliki. Jest to opowieść, w której niebezpieczeństwo i śmierć czają się nie tylko w ciemnych zaułkach miast, ale wśród niezliczonych dzieł sztuki w jednym z najwspanialszych muzeów świata.

Muzeum Luster
Autor: Luis Montero Manglano
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko, Agata Ostrowska
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: powieść przygodowa, kryminał
Data premiery: 27 października 2020

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis
http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.