HistoriaKsiążkirecenzja książka

Jerzy Rostkowski. Piękne i niebezpieczne – recenzja

Jerzy Rostkowski przez wielu uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich eksploratorów i popularyzatorów historii. Odnajduje on niepublikowane tajemnice i je opisuje. Jest autorem ciekawej publikacji Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Jego monografia działalności Muszkieterów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i doczekała się kolejnego, uzupełnionego wznowienia. Teraz na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna ciekawa publikacja opowiadająca o kobietach działających w polskim wywiadzie. Piękne i Niebezpieczne ukazały się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Jak wiadomo kobiety na całym świecie odgrywały od zawsze ogromną rolę w działalności szpiegowskiej wszystkich organizacji. Nazwiska najsłynniejszych agentek mocno wyryły się w historii szpiegostwa. Autor w tym przypadku skupia się okresie drugiej wojny światowej. Bohaterki jego książki najczęściej wywodziły się z arystokracji lub bogatego ziemiaństwa. Autor nazywa je damami wywiadu i ukazuje ich bezkompromisową działalność na rzecz ojczyzny.

Autor oczywiście skupia się na kilku wybranych postaciach, opisując ich niesamowitą i niebezpieczną działalność. Wśród nich przeczytamy o Krystynie Skarbek, Klementynie Mańkowskiej i Władysławie Srzednickiej-Macieszy. Każda z tych historii wydarzyła się naprawdę, a ich działania są żywcem wyjęte z powieści Iana Fleminga o przygodach Jamesa Bonda. Poznajemy tajemnice działań wywiadów i spektakularne akcje. Niestety wiemy tylko o ich części, bo brytyjskie archiwa są nadal zamknięte. Mimo to Jerzy Rostkowski wykonał kawał ogromnej pracy, aby w tak dużym zakresie przedstawić losy tych niesamowitych kobiet.

Piękne i Niebezpieczne to publikacja, która nadaje się na materiał na niesamowity scenariusz filmowy. Intrygująca i przesiąknięta tajemnicami, wciąga czytelnika do niesamowitego świata wywiadu rodem ze Świata Muszkieterów. Warto zapoznać się z tą publikacją, która rzuca nowe światło na wiele wydarzeń i postaci z czasów wojny, pokazując że podręcznikowa historia często przedstawia ogólnikowe fakty, pomijając wiele intrygujących aspektów tamtych wydarzeń.

Piękne i Niebezpieczne. Arystokratki Polskiego Wywiadu
Autor: Jerzy Rostkowski
Seria: Historia
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: historia, popularnonaukowa, literatura faktu
Data wydania: 27 października 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.