komiksrecenzja komiks

Warren Ellis. Globalne Pasmo – recenzja komiksu

Globalne Pasmo to komiksowa miniseria science fiction, autorstwa Warrena Ellisa. Twórca znany jest z takich komiksów jak The Authority, Transmetropolitan czy James Bond. Album zawiera dwanaście zeszytów, z których każdy jest osobną, niezależną historią, oraz fragmenty scenariusza Global Frequency.

Czym więc jest Globalne Pasmo? Jest to organizacja o międzynarodowym zasięgu, której celem jest interweniowanie w sytuacjach kryzysowych lub niesienie pomocy w sytuacjach, które z pewnych różnych względów przerastają możliwości przeznaczonych do tego służb. Przywódczynią tej tajnej organizacji jest Miranda Zero, która trzyma pieczę nad tysiącem agentów o różnych specjalnościach.  Globalne Pasmo jest najlepsze w tym co robi i często okazuje się ostatnią deską ratunku dla całego świata.

Fabularnie jest to ostra jazda bez trzymanki. Nie ma tu żadnych wprowadzeń, a akcja każdego zeszytu rusza z piskiem opon. Kinowy styl jest tu wyraźnie wyeksponowany i co najlepsze – w tym przypadku sprawdza się idealnie. Dynamiczne historie wciągają bez reszty i trzymają cały czas w nieustannym napięciu. Cały album łączy w sobie wątki fantastyczne, mroczne sensacyjne i szpiegowskie. Wszystko przeplatane jest mnóstwem niekontrolowanej akcji, transhumanizmem i symboliką, co finalnie składa się na kawał dobrej rozrywki.

Swój wkład w sukces Globalnego Pasma, w 2004 roku nominowanego do nagrody Eisnera, mają również graficy. Wśród nich są Simon Bisley, Steve Dillon czy David Lloyd.Tworzą oni wyraziste kadry, przepełnione szczegółami, oddające idealnie dynamikę historii i niekiedy skomplikowaną fabułę. Nie brakuje tu świetnej kolorystki, która zmienia się w zależności od sytuacji, miejsca czy konkretnych wydarzeń. Ciekawostką jest, że za okładkę albumu i okładki poszczególnych zeszytów odpowiada sam Brian Wood, twórca serii DMZ.

Globalne Pasmo to świetny komiks, raczej dla dorosłych czytelników, który wciąga od pierwszych kadrów. Czysta rozrywka, w niemal doskonałym wydaniu, która serwuje wiele niebezpiecznych przygód, z wyrazistym bohaterami, na całym świecie i poza nim. A wszystko pokazane z pazurem i bez kompromisów.

Globalne Pasmo
Twórcy: Lee Bermejo, Simon Bisley, Warren Ellis, David Lloyd, Brian Wood, Steve Dillon
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks
Data wydania: 12 sierpnia 2020

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.