Historiakomiksrecenzja komiks

Mateczki – recenzja komiksu

Komiks Mateczki jest publikacją Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Opowiada o prawdziwych wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej i historii przasnyskich sióstr klarysek kapucynek. Skupia się głównie wokół postaci siostry, błogosławionej Mieczysławy Kowalskiej, która przyjęła imię Marii Teresy od Dzieciątka Jezus. Ciekawostką jest fakt, że cały nakład tej historii przeznaczony jest do rozdania i promocji ziemi przasnyskiej. Twórcami są scenarzysta Wojciech Łowicki i rysownik Jacek Przybylski.

Jak już wspomniałem komiks inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Na jego wstępie poznajemy młodą Mieczysławę Kowalską, która wychowywana w rodzinie ateistów i komunistów, sprzeciwia się wyjazdowi do ZSRS i wstępuje do klasztoru. Tam siostry zastaje druga wojna światowa. Trafiają one do obozu koncentracyjnego. Tymczasem siostra Kowalska zapada na zdrowiu z powodu gruźlicy. Nie upada ona w wierze, a nawet w tym tragicznym czasie dodaje sił pozostałym siostrom. Umierając, obiecuje duchową pomoc.

Sama publikacja jest krótka i ma ukazać najważniejsze wydarzenia z historii sióstr klarysek kapucynek. Z niej możemy się dowiedzieć jak przebiegały te dramatyczne wydarzenia. Komiks skupia się na istocie wiary, na poświęceniu i miłości. Zaufanie wobec Jezusa siostry Kowalskiej przechodzi wszelkie pojęcie. Jest ona drogowskazem nie tylko da pozostałych członkiń wspólnoty, ale dla nas wszystkich. Jest to świadectwo jakie swoim życiem i śmiercią daje wszystkim katolikom Mieczysława Kowalska, błogosławiona Maria Teresa od Dzieciątka Jezus.

Mateczki to intrygująca publikacja utrzymana w ciekawym, minimalistycznym wydaniu, która oprócz historii narysowanej prostą, klasyczną kreską, zawiera również mnóstwo interesujących dodatków, takich jak: zdjęcia, rysunki i rysy historyczne. Historia krótka, ale przepełniona emocjami i wiarą, która daje nadzieję w nawet najtrudniejszych chwilach.

Mateczki
Twórcy: Wojciech Łowicki, Jacek Przybylski
Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Gatunek: historia, komiks
Data wydania: 2019

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY MUZEUM HISTORYCZNEMU W PRZASNYSZU 

 


 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.