HistoriaKsiążkirecenzja książka

Simon Jenkins. Krótka Historia Europy – recenjza

Simon Jenkins politolog, ekonomista, filozof i pisarz. Autor wielu interesujących publikacji, z których pierwsza trafia na nasz rynek wydawniczy. Jest nią książka o intrygującym tytule Krótka historia Europy. Intrygującym, ze względu na rozmiar tej publikacji. Nasuwa się od razu pytanie – jak na czterystu stronach można zmieścić dwa i pół tysiąca lat historii najbardziej rozwiniętego kontynentu na świecie?

Europa to bardzo ciekawe miejsce. Udowadnia to Jenkins, który w porywający i błyskotliwy sposób opowiada historię ewolucji kontynentu od walczących ludów greckich, poprzez średniowiecze, czasy reformacji, rewolucji francuskiej, do dwóch wojen światowych i współczesności. Autor skupia się na wybitnych przywódcach jak: Juliusz Cezar czy Joanna d’Arc, postaciach kultury: Arystoteles, Szekspir czy Picasso. Nie omija zwykłych żołnierzy, a nawet zbrodniarzy, którzy w jakiś sposób odcisnęli swoje piętno na historii. Łączy siły transformacji każdej epoki i opisywanego okresu w jednolitą całość, barwną, wnikliwą i wciągającą.

Autor pisze w sposób przemawiający do każdego. Jest prosty w swoim przekazie, a zarazem skupia się na najważniejszych elementach i osobach, które kształtowały nasz kontynent. Nie leje wody, nie nie szafuje wydarzeniami i nie sypie datami. Jest swojego rodzaju gawędziarzem, który płynnie opowiada swoją historię o tym jak Europa stała się oazą pokoju, dobrobytu i wolności.

Krótka historia Europy to wciągająca książka, która pozwala odkrywać historię na nowo, a z uwagi na swój barwny charakter być może przypadnie do gustu tym, którzy zwykle pozycji historycznych nie lubią. Publikacja pozwala szybko i z ogromnym pożytkiem odkryć wiele ciekawostek, którymi normalnie byśmy się nie interesowali. Jest to publikacja głównie dla laików, którzy chcą poznać temat, bez zagłębiania się w jego szczegóły i analizy wielu opasłych tomów historii. Z tą książką historia staje się przyjemnością.

Krótka historia Europy. Od Peryklesa do Putina
Autor: Simon Jenkins
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 15 września 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.