Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Camilla Läckberg. Srebrne Skrzydła – recenzja

Srebrne Skrzydła to najnowsza powieść królowej skandynawskiego kryminału, Camilli Läckberg, a zarazem drugi tom cyklu Faye. Tytułowa bohaterka jest inteligentną i piękną kobietą.  Miała kochanego męża i wspaniałą córeczkę. Ta sytuacja wywróciła się do góry nogami. Faye przebywa teraz za granicą, a jej mąż odsiaduje wyrok w więzieniu. Faye prowadzi swoją firmę kosmetyczną Revenge, która z każdym  tygodniem prosperuje coraz lepiej. Niestety dobra passa nie trwa długo. Ktoś próbuje przejąć firmę, a bohaterka ponownie rozpoczyna bój o siebie i swoich bliskich.

Fabuła tej historii nie jest zbyt skomplikowana. Autorka przede wszystkim nie stawia na historię kryminalną. Reklamowana jako thriller psychologiczny  powieść gatunkowo również się odrobinę z tym mija. Może jest tu nieco psychologii, jednak tej w najprostszym wydaniu. Autorka ukazuje zdradzoną kobietę, która potrafiła się podnieść po nieudanym, toksycznym związku. Mimo to pod zewnętrzną zbroją jest nadal kobietą cierpiącą i nieufną. Jej decyzje podejmowane są zaś przez pryzmat przeszłości i emocji.
Można powiedzieć, że jest to opowieść o zemście, chociaż nie do końca. Pierwszy tom na pewno taki był. Drugi to raczej próba obrony tego, co bohaterka zdążyła osiągnąć. Opowieść o ochronie siebie, firmy i swoich bliskich. Ale to również historia wojującego feminizmu, ukazana przez pryzmat niezależności, blichtru, próżności i wyuzdanego seksu. Pomysł intrygujący, ale w pewnym momencie staje się nad wyraz naciągany i odrealniony.

Srebrne Skrzydła to historia prosta i wyraźnie naciągana, a mimo to wciągająca.  Na pewno słabsza od pierwszej części, która też gatunkowo była odrobinę inna i trzymała w napięciu przez całą lekturę. Niestety autorka odrobinę zmieniła kierunek. Otwarte zakończenie może jednak sugerować, że Läckberg ma pomysł jak dalej pociągnąć historię Faye. Oby poszła torem pierwszej części i skupiła się na rasowym kryminale, którego nadal pozostaje królową.

Srebrne Skrzydła
Autor: Camilla Läckberg
Cykl: Faye (tom 2)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: Thriller psychologiczny
Data wydania: 16 września 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU CZARNA OWCA

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.