komiksKryminalna Kulturacjarecenzja komiks

Odrodzenie. Ucieczka do Wisconsin – recenzja

Odrodzenie to komiksowa seria, która na polskim rynku znalazła już swoich fanów. Obecnie na półkach księgarń zagościł tom czwarty, w którym Tim Seeley i Mike Norton kontynuują przygodę z przywróconymi do życia w niewielkim miasteczku w Wisconsin. Kolejny tom ponownie ukazał się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics.

Mijają kolejne miesiące, a otoczone kwarantanną miasteczko nadal mierzy się z problemami związanymi z odrodzonymi. Tajemnica tego zjawiska nadal nie jest rozwiązana i wzbudza coraz większe emocje wśród mieszkańców. W sieci pojawiają się kolejne filmiki nagrane przez odrodzonych jak sami siebie okaleczają. Elementy ich ciał stają się bardzo drogim towarem na czarnym rynku. Niektórzy wierzą, że ich spożywanie przyniesie im nieśmiertelność.

Wszystko to staje się coraz bardziej złożone, a problemów nie ubywa. W tym wszystkim próbuje się odnaleźć Dana Cypress, która nie tylko musi znaleźć zabójcę swojej siostry i utrzymać w ryzach swoje skomplikowane prywatne życie. Jak by tego było mało wezwana zostaje do Nowego Jorku, gdzie jeden z odrodzonych dokonuje makabrycznych zbrodni.

Twórcy prowadzą swoją opowieść bardzo pokrętnie. Tym razem oferują czytelnikom wiele nowych informacji. Kreują nowe historie, nowe postacie, lecz nadal nie dają żadnych odpowiedzi na kluczowe pytania. Jeśli już pojawia się jakieś wyjaśnienie, to generuje ono kolejne pytania, a czytelnik błądzi w labiryncie, niepewny wyjścia z niego. Jest to zaskakująco przyjemne błądzenie.
Graficznie historia ta nadal zachwyca stylistyką. Przerażająca i intrygująca, epatuje wieloma szczegółami na zupełnie rozmytym tle. Obrazy są mocno realistyczne i idą w parze z historią. Ta zaś jest straszna, tragiczna, ale zawiera mnóstwo humorystycznych wstawek. Jest to jednak swoisty rodzaj humoru, który kiełkuje w bardzo dramatycznych okolicznościach.

Czwarty tom Odrodzenia nadal trzyma w napięciu, choć sam problem anomalii lekko schodzi na plan boczny. Seeley w tym przypadku bardziej stawia na intrygę kryminalną przeplatając ją elementami grozy. Jest to na pewno pewien pomysł na rozciągnięcie historii zanim otrzymamy ostateczne odpowiedzi, bo zabawa konwencją czy obrazami stanowi mocny element tej historii. Jednak nie zapominajmy, że właśnie odrodzenie jest istotą tego cyklu i w końcu musimy poznać odpowiedzi.

Odrodzenie tom 4. Ucieczka do Wisconsin
Scenariusz: Tim Seeley
Grafika: Mike Norton
Tłumaczenie: Bartosz Musiał
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks, horror, kryminał
Data wydania: 23 stycznia 2019

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.