Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Tom Clancy i Marc Cameron. Władza i Imperium – recenzja

Tom Clancy to pisarz legenda. Jack Ryan to zaś kultowa postać, którą autor wymyślił i na której oparł liczące ponad dwadzieścia powieści uniwersum. Bohater obrósł taką popularnością, że nawet po jego śmierci inni autorzy próbują sił, aby spuścizna Clancy’ego nie została zapomniana, a przy okazji co nieco zagarnąć dla siebie z popularności bohatera, który nie tylko pojawia się na kartach książek, ale również jako postać kinowa, czy telewizyjna. Najnowsza odsłona przygód Jacka Ryana ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont i jest sprawnie zrealizowanym połączeniem kryminału, powieści szpiegowskiej i klasycznego technothrillera, do którego na dobre przyzwyczaił nas sam Clancy.

Władza i Imperium, bo taki tytuł nosi dwudziesta czwarta odsłona przygód Ryana, opowiada o dramatycznych wydarzeniach, które postawią świat na krawędzi wojny dwóch mocarstw. Rozpoczyna się od ataku na platformę wiertniczą w Afryce. Jakby tego było mało zaatakowany przez terrorystów zostaje amerykański niszczyciel, a Chińczycy chcą przejąć szpiegowski statek USA. Wydaje się, że premier Zhou dąży do ograniczenia znaczenia prezydenta Ryana w nadchodzącym szczycie G20. Tymczasem w Teksasie podczas rutynowej kontroli zostaje zatrzymany człowiek mający powiązania z chińskim szpiegiem. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a w grze bierze udział John Clarke wraz z Kapmusem. Na szali postawiona zostaje przyszłość świata.

Marc Cameron przejmując schedę po Marcu Greaney’u, miał bardzo ciężkie zadanie. Nie dość, że musiał się liczyć ze spuścizną samego Clancy’ego, który był niekwestionowanym mistrzem w tym co robił, a jego bibliografia i nakłady sprzedanych książek mówią same za siebie, to jeszcze był Greaney, który równie dobrze kreował historię Ryana. Otwarcie można jednak powiedzieć, że Cameron sobie poradził i choć na naszym rynku pojawiła się dopiero pierwsza powieść z uniwersum Ryana, jest on autorem już trzech książek.

Historia ta jest naprawdę mocna i wyrazista. Dzieje się tu wiele, choć Cameron odhacza również to, co było istotne w twórczości samego Clancy’ego czyli długie opisy, które mają wnieść do fabuły mnóstwo informacji. Dla wielu może być to nudny element, ale jest to prawdziwa gratka dla fanów, która sprawia, że przygoda z Jackiem Ryanem to coś naprawdę wielkiego. Niezapomniana, trzymająca w napięciu historia i nietuzinkowi bohaterowie, z którymi obcowanie to kawał przyjemności.

Władza i Imperium to rewelacyjna kontynuacja przygód Jacka Ryana i twórczości Toma Clancy’ego. Cameron odrobił pracę domową, kreśląc nietuzinkową fabułę i realistycznych bohaterów, zarówno nowych jak tych starych. Wysokie oczekiwania zostały spełnione, a historia będąca mocnym i wyrazistym politycznym thrillerem, napisana została z taką finezją i stylem, jakich nie powstydziłby się sam Clancy.

Władza i Imperium
Autor: Marc Cameron
Cykl: Jack Ryan
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: szpiegowska, sensacja, technothriller
Data wydania: 15 września 2020

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.