HistoriaKsiążkirecenzja książka

Piotr Zychowicz. Germanofil – recenzja

Piotr Zychowicz, autor kontrowersyjnego Obłędu 44 i cyklu Opowieści Niepoprawnych Politycznie powraca z najnowszą książką. Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą, ukazał się nakładem Domu Wydawniczego Rebis i poza biografią Studnickiego skupia się wokół wątków, które autor już poruszał, choćby w swojej publikacji Opcja Niemiecka.

Postać Władysław Studnickiego jest raczej mało znana lub całkowicie nieznana szerszemu gronu odbiorców, szczególnie młodych ludzi. Nawet jeżeli ktoś słyszał jego nazwisko w kontekście różnych wypowiedzi, to o nim samym nie jest w stanie powiedzieć żadnych szczegółów. A szkoda, bo postać ta wymieniana jest wśród ojców niepodległości Polski. Studnicki również działał w okresie dwudziestolecia międzywojennego, ciężko budując ojczyznę, która niedawno pojawiła się na mapie Europy. Po napaści Niemiec na Polskę dążył do złagodzenia niemieckich restrykcji wobec społeczeństwa, a nawet liczył na otwartą kolaborację i utworzenie rządu, który współpracowałby z Niemcami podobnie jak we Francji.
Dlaczego więc jest we współczesnej Polsce jest tak mało znany? Związane jest to głównie z jego zauroczeniem Niemcami i krytyką kierunku jaki obrała Polska od początku XX wieku. Germanofil – wymowny tytuł tej publikacji w stu procentach oddaje podejście Studnickiego do ówczesnej polityki, ale przede wszystkim jego wizję na budowanie potęgi Polski. Niestety jego wizja sojuszu z Niemcami przegrała z francuskimi i brytyjskimi pseudo-sojuszami, które wepchnęły Polskę w niemiecko-sowieckie imadło. Krytyka komunizmu i powojenny ustrój w Polsce praktycznie wymazał tę postać z naszej historii.

Studnicki jako jeden z niewielu przewidział klęskę wrześniową, atak sowietów i zdradę aliantów. Dlatego tak mocno dążył do sojuszu z Niemcami. Nie chodziło tu o uwielbienie narodowego socjalizmu, a raczej nienawiść do komunizmu, którego skutki Studnicki widział na własne oczy. Był zwolennikiem sojuszu z Niemcami i wojny ze Związkiem Radzieckim. Gdy jego postulaty nie zostały zrealizowane, wiedział że skończy się to klęską Polski. Mimo to walczył nadal. Podczas II wojny światowej żądał od Hitlera, by porzucił zbrodniczą politykę okupacyjną w Polsce. Wielokrotnie interweniował na rzecz aresztowanych rodaków. Gotowy był nawet stanąć na czele kolaboracyjnego rządu, by ratować naród przed terrorem. W zamian Niemcy uwięzili go na Pawiaku.

Studnicki był również krytykiem działań wojskowych prowadzonych przez państwo podziemne wymierzonych w okupantów. Twierdził, że sabotaże i zamachy tylko przyniosą odwet i niepotrzebną śmierć. W tym przypadku można dyskutować z bohaterem tej książki, co nie zmienia faktu, że to podejście miało wielu zwolenników wtedy i dzisiaj. Sprzeciwiał się akcji Burza i wybuchowi powstania warszawskiego, które według niego było narodowym nieszczęściem.

Germanofil to kolejna kontrowersyjna i mocno nieoprawna politycznie książka Piotra Zychowicza, w której autor nie tylko przywraca należne miejsce w historii człowiekowi, który całe swoje życie poświęcił Polsce, ale ukazuje w jaki sposób można było uciec od polskiej hekatomby. Oczywiście z perspektywy czasu dyskusja jest o wiele łatwiejsza, co nie zmienia faktu, że opcja Studnickiego nawet w tamtych czasach powinna być brana pod uwagę przez czołowych polskich polityków, gdyż  nie było to żadne fantasy, ale zwykła czysta kalkulacja i realpolitik.

Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą
Autor: Piotr Zychowicz
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 1 września 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.