Dziki Ląd – recenzja komiksu

Dziki Ląd to pierwszy album jaki ukazał się nakładem nowo powstałego wydawnictwa komiksowego Lost In Time. Opowiada o konfrontacji dwóch ras demonów pochodzących z odległych krain. Historia ukazana jest w oszałamiający wizualnie sposób i eksponujący dzikość do granic możliwości.

Fabuła zaczyna się w roku 1766, gdy do wybrzeża Malabarskiego przybywa statek z Europy. Na ląd schodzi angielski arystokrata. Z retrospekcji wiemy, że jest on wampirem, który po zdemaskowaniu musi uciekać przed łowcą. Sądzi, że w Indiach będzie bezpieczny, a zarazem będzie mógł polować bez żadnych ograniczeń. Jeszcze nie wie jak bardzo się myli. Ziemie nad Indusem zamieszkują bowiem istoty starsze i straszniejsze niż on sam.

Dziki Ląd to zamknięta historia, której autorem jest Ram V, scenarzysta między innymi Grafity’s Wall i kilku zeszytów o przygodach Catwoman. Autor konfrontuje w swoim komiksie prastare zło z Europy w postaci angielskich wampirów-arystokratów i Asurów – demonów wprost z hinduskich legend. Akcja rozgrywa się na wybrzeżu Malabarskim, gdzie tłem głównej lin fabularnej są działania Kompanii Wschodnioindyjskiej i wojna z Brytyjczykami o panowanie nad wybrzeżem. Finałowe wydarzenia mają zaś miejsce w Anglii. Nie brakuje tu scen akcji oraz wątku romantycznego.
Konfrontacja wampira z asurem to czysta metafora kolonializmu

Historia Rama V ma podwójny wydźwięk. Z jednej strony jest to opowieść o walce całych narodów, ale i jednostek. Konfrontacje Brytyjczyków z mieszkańcami półwyspu Indyjskiego i konfrontacja dwóch starożytnych demonów. Opowieść ta jest również historią nieśmiertelności i wszystkiego, co się z tym wiąże. Jest ona zarówno darem jak i przekleństwem. Nie brakuje tu również ukazania różnego rodzaju skomplikowanych relacji międzyludzkich. Twórcy, łącząc to wszystko, tworzą wyrazistą przygodową historię z elementami mitologii i grozy, a wszystko w oparach szarżującego kolonializmu.

Całość zaś jeszcze mocniej zaakcentowana jest niebanalną grafiką, za którą odpowiedzialny jest Sumit Kumar. Nie stosuje on żadnych nietypowych technik. Stawia raczej na klasyczną kreskę. Odrobinę wodzy fantazji popuszcza w scenach walk, gdzie eksponuje dzikość i szał do granic możliwości. Dobrze dobrane są też barwy pokazujące upał Indii i ponury i melancholijny klimat Londynu. Bardzo dobrze wyrażone są również emocje. We wszystkich zbliżeniach twarzy możemy dostrzec radość, smutek, przerażenie i złość.

Dziki Ląd to historia prosta, której twórcy nie komplikują na siłę. Akcja jest wyważona, a często spowalniana jest rozmowami bohaterów. Mimo to historię pochłania się niemal od razu. Czytelnik syci się obrazami, które niczym egzotyczna przyprawa, serwują nam wiele niesamowitych doznań. To komiks, do którego chce się wrócić. 

Dziki Ląd
Twórcy: Ram V, Sumit Kumar, Vittorio Astone
Wydawnictwo: Lost In Time
Gatunek: komiks, horror
Data wydania: 25 maja 2020

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.