HistoriaKsiążkirecenzja książka

Robert Forczyk. Fall Weiss – recenzja

Robert Forczyk to uznany militarysta, specjalizujący się historii militarnej drugiej wojny światowej. Jest autorem kilkudziesięciu książek, w tym obszernego opracowania Wojna pancerna na froncie wschodnim. Jego publikacja Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 ukazuje tragiczne położenie Polaków w czasie Kampanii Wrześniowej, ale zrywa również z wieloma mitami, którymi to wydarzenie obrosło. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Wydarzenia z Kampanii Wrześniowej powinny być dobrze znane każdemu Polakowi. Jest rok 1939, a Polska istnieje na mapie Europy zaledwie od dwudziestu lat. Przyszłość jest jednak niepewna. Sąsiednie mocarstwa rosną w siłę. Ich wrogie nastawienie też nie wróży nic dobrego. Polacy jednak nie mają zamiaru zginać karku. Młoda, ale bitna armia i zapewnienia sojuszników dają pewności siebie. Nadchodzi sądny dzień. 1 września 1939 roku armia niemiecka napada na Polskę. Sojusznicy nie robią nic. Bronimy się dzielnie. 17 września zostajemy zaatakowani od wschodu przez sowietów. Walczymy na dwa fronty, ale miażdżąca przewaga wroga jest nie do pokonania.

To oczywiście ogólny zarys tamtych wydarzeń. Zagłębiając się w szczegóły możemy dostrzec bardziej wyrazisty, a czasami odmienny obraz tego co przez dziesiątki lat narosło w kwestii września 1939 roku. A mitów opartych na propagandzie i przekłamaniach zachodnich i sowieckich wojskowych i polityków jest całe mnóstwo. Mimo to prawda wcale nie jest łaskawsza dla żadnej ze stron.

Fall Weiss to przykład wojny konwencjonalnej

Autor udowadnia bowiem, że Fall Weiss (kryptonim, jaki nadali Niemcy najazdowi na Polskę), wcale nie był klasycznym przykładem blitzkriegu, do czego chce nas przekonać spora część historyków. Według Forczyka był to przykład konwencjonalnej kampanii, a zarazem rodzajem szkoły dla Wehrmachtu, który to doświadczenie wykorzystał w późniejszych swoich podbojach.  Książka nie tylko ukazuje działania wojenne, ale skupia się również na zbrodniach Wehrmachtu. Pokazuje nastroje wśród ludności cywilnej, ale i działania polityków i dowódców. Autor ukazuje nieznane szerszemu gronu odbiorców fakty, ale zrywa również z wieloma mitami, które narosły wokół Kampanii Wrześniowej, jak choćby tymi dotyczącymi polskich szarż z szablami na czołgi.

Autor porusza również tematy związane z polską obroną i jasno przedstawia błędy. Ukazuje rozwój polskiej doktryny militarnej i organizację armii. Stwierdza, że Wojsko Polskie było dobrze wyposażone i mimo że walczyło bardzo odważnie nie ustrzegło się błędów już na etapie dowodzenia. Krytykuje sposób wykorzystania samolotów, ale chwali działania dywizji czołgowych. W superlatywach wypowiada się o obronie Westerplatte i przeciwuderzeniu w bitwie nad Bzurą.

Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 to publikacja którą pochłania się jednym tchem. Oddaje ona głos przeszłości i demaskuje totalitarną propagandę kłamstwa. Zmusza do refleksji i zastanowienia się nad podjętymi działaniami i wyciągnięcia z nich wniosków.

Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939
Autor: Robert Forczyk
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: historia, literatura faktu
Data wydani: 11 sierpnia 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.