Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Cara Hunter. Kto chce ich śmierci? – recenzja

Mieliście już okazję sięgnąć po książki z serii Mroczna Strona? Jest to zbiór thrillerów i kryminałów różnych autorów, publikowanych przez Wydawnictwo Filia. Najnowsza powieść wyjątkowo mrocznej kolekcji to Kto chce ich śmierci? autorstwa Cary Hunter. Trzecia część cyklu opisującego losy detektywa Adama Fawley’a była dla mnie pierwszym spotkaniem z twórczością tej pisarki.

Wczesnym rankiem 4 stycznia 2018 roku detektyw Adam Fawley otrzymuje informację o pożarze, który niemal doszczętnie strawił ogromny dom. Działania prowadzone na miejscu zdarzenia wskazują na to, że w rezydencji zamieszkałej przez czteroosobową rodzinę, znajdowały się wyłącznie dzieci. Jeden z chłopców nie przeżył, drugi walczy o życie. Świąteczne ozdoby mogły przyspieszyć rozprzestrzenianie się ognia, ale śledczy już od początku są niemal pewni – wybuch pożaru nie był wypadkiem. Co stało się w domu, który jak na ironię nazywany był Felix House? Gdzie znajdują się rodzice dzieci? Kto i dlaczego przyczynił się do śmierci członków rodziny Esmodów? W toku śledztwa prowadzonego przez zespół detektywa Adama Fawley’a pojawia się coraz więcej wątków, które nie zawsze sprawiają, że policjanci mają wrażenie, jakby zbliżali się do uzyskania odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Kto chce ich śmierci? to bardzo przyjemnie napisany thriller psychologiczny. Jego fabuła toczy się wokół śledztwa w sprawie pożaru. Akcja rozgrywa się dwutorowo. Opisy w czasie rzeczywistym przeplatane są retrospekcjami, dzięki którym poznajemy Esmondów. Pierwsze rozdziały powieści wymagały ode mnie sporo skupienia. W toku postępowania pojawia się mnóstwo nazwisk śledczych. Osoby, które przeczytały poprzednie książki Cary Hunter, z pewnością nie będą miały tego problemu, ale nawet ci czytelnicy, którzy jak ja rozpoczną serię od tego momentu, będą w stanie w czasie lektury uzupełnić braki informacji na temat bohaterów. Co ciekawe, w książce Kto chce ich śmierci? znajdziemy nie tylko „czystą fabułę”, ale także transkrypcje rozmów telefonicznych, raporty straży pożarnej, fragmenty internetowych newsów czy policyjne rejestry. Są one interesującymi wstawkami, które dostarczają nowych informacji w bardzo atrakcyjny sposób, sprawiając, że czujemy się, jakbyśmy rzeczywiście uczestniczyli w śledztwie.

Choć w powieści Kto chce ich śmierci? nie znajdziemy wielu opisów brutalnych scen, to jednak lektura książki wzbudziła we mnie bardzo silne emocje. Mimo że śledztwo toczy się powoli i czasem możemy niemal poczuć frustrację policjantów, powieść pełna jest zaskakujących zwrotów akcji. Nasze podejrzenia padają na kolejne osoby i choć rozwiązanie zagadki tajemniczego pożaru może nie zaskoczy doświadczonych „literackich detektywów”, to zapewniam was, że jego okoliczności zjeżą Wam włosy na głowie. Ostatnie rozdziały powieści są lekturą zdecydowanie dla czytelników o mocnych nerwach. Ja bez wstydu przyznaję, że zamykając powieść, byłam wstrząśnięta. I właśnie dlatego na pewno sięgnę po kolejną część cyklu Detektyw Adam Fawley.

Kto chce ich śmierci?
Autor: Cara Hunter
Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 22 lipca 2020

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU FILIA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.