Książkirecenzja książka

Yasmin Rahman. Czego Ci nie mówię – recenzja

Czego Ci nie mówię to debiutancka powieść Yasmin Rahman. Nie będę ukrywać, że jest to moim zdaniem debiut brawurowy. Opublikowana przez Wydawnictwo Iuvi książka, choć mieści się w sferze gatunkowej literatury młodzieżowej, nie pozostawi obojętnym żadnego czytelnika.

Bohaterkami powieści Czego Ci nie mówię są Olivia, Cara i Mehreen. Dziewczyny nie znają się, pochodzą z różnych środowisk, mają inne zainteresowania i problemy. Łączy je jedna rzecz – chcą umrzeć. Żadna z bohaterek nie jest w stanie sama zdecydować się na ostateczny krok, dlatego postanawiają skorzystać ze strony wyszukującej parterów do samobójstwa. To ona sprawia, że losy dziewczyn krzyżują się. Razem podejmują się zadań, które mają przygotować je do samobójstwa. Spędzając wspólnie czas, dziewczyny otwierają się przed sobą, zdradzając, co skłoniło je do podjęcia tak dramatycznej decyzji. Każda z nastolatek ma inne problemy – Mehreen walczy z depresją, Cara nie może pogodzić się z paraliżem nóg, a Olivia straciła wiarę w to, że może gdzieś być bezpieczna, skoro nie czuje się tak nawet we własnym domu.
Powieść Yasmin Rahman, mimo że skierowana przede wszystkim do nastolatków, nie jest lekką lekturą. Autorka porusza bardzo trudny, ale i niezwykle aktualny problem, jakim są samobójstwa młodych ludzi. W Czego Ci nie mówię czytelnik nie znajdzie wyraźnej oceny moralnej postępowania bohaterek. Autorka nie podsuwa też prostych odpowiedzi, za to skłania do refleksji, poprzez ukazanie problemu samobójstwa na wielu płaszczyznach. Yasmin Rahman wyraźnie pokazuje, jak ważne jest wsparcie otoczenia i jakie skutki może mieć społeczna izolacja osoby, która zmaga się z problemami ponad jej siły. Duszone w sobie emocje powoli zaczynają przytłaczać, zwłaszcza młodych ludzi, którzy w burzliwym okresie dojrzewania próbują odkryć kim są i do czego zmierzają.

Czego Ci nie mówię to książka, którą mogę polecić zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Sposób, w jaki został w niej poruszony temat samobójstwa, skłania do przemyśleń i uwrażliwia odbiorcę na to, jak ważna jest rozmowa. Choć często wydaje się ona niewielką pomocą, w niektórych sytuacjach może nawet uratować życie.

Czego Ci nie mówię
Autor: Yasmin Rahman
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Gatunek: Literatura młodzieżowa
Wydawnictwo: Iuvi
Data wydania: 15 kwietnia 2020

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU IUVI:
 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.