Książkirecenzja książka

Alfred Bester. Gwiazdy Moim przeznaczeniem – recenzja

Gwiazdy Moim Przeznaczeniem to dziesiąta już odsłona klasycznych powieści science fiction, zaprezentowana w ramach cyklu Wydawnictwa Rebis – Wehikuł Czasu. Jej autorem jest Alfred Bester, scenarzysta, redaktor prasowy i twórca komiksów. Na pierwszym miejscu jednak wybitny pisarz s-f. Autor licznych opowiadań i ośmiu powieści fantastycznych. Za Człowieka do Przeróbki nagrodzony Hugo Award.

Akcja powieści rozgrywa się w XXV wieku. Ludzkość przeżywa kolejny Złoty Wiek. Tym razem jednak związane jest to z rozwojem technologicznym i międzyplanetarnymi podróżami. Bohaterem jest Gully Foyle, rozbitek uwięziony na statku kosmicznym, dryfującym w przestrzeni między planetami. Jego jedynym atutem jest niesamowita chęć przeżycia. Gdy przelatujący obok frachtowiec Vorga, będący jedyną jego nadzieją, nie podejmuje akcji ratunkowej, Foyle nie załamuje się. Chęć zemsty na jego załodze jeszcze mocniej go motywuje. Zbieg okoliczności sprawia, że udaje mu się odzyskać władzę nad statkiem. Wtedy postanawia spełnić swoją wewnętrzną przysięgę.  Napędzany obsesją zemsty przemienia się z szarego człowieczka w eleganckiego Geoffreya Fourmyle, który niczym hrabia Monte Christo, dopełni swojej przysięgi na znienawidzonym armatorze.

Bohater niczym Monte Christo dokonuje swojej zemsty na wrogach

Droga Foyle’a, mimo że dzieje się w XXV wieku, porównywalna jest do wydarzeń z powieści Aleksandra Dumas’a Hrabia Monte Christo. Jest bohater, który w wyniku specjalnych działań pewnego człowieka zostaje skazany na pewną śmierć. Świat jest całkiem inny, ale motywacja ta sama. Przyszłość jest pełna technologicznych cudów, ale i nakreślona przez pryzmat technologicznych horrorów. Ludzkość potrafi wykorzystać teleportację i telepatię, wpływać na czas i korzystać z substancji, które mogą wpływać na całe światy. Poza tym światem rządzą megakorporacje, a podziemia wypełnione są korytarzami więzień. Moralność schodzi na plan boczny. Postępuje tak też główny bohater, który aby osiągnąć cel nie waha się szantażować, gwałcić i mordować.

Gwiazdy Moim Przeznaczeniem to powieść zabawna, ale i przemyślana. Zakończenie jest ambitne, ale i na swój sposób oburzające. Widać nawiązania do Dumasa, ale i innych klasycznych pisarzy. Książkę czyta się jednym tchem, gdyż jest szalenie interesująca, wyrazista i na swój sposób rozrywkowa, przepełniona fantazjami autora, które nie wszystkim jednak mogą przypaść do gustu. Nie można jednak odmówić autorowi nowatorskiej wizji jak na tamte czasy.

ZOBACZ INNE KSIĄŻKI Z SERII WEHIKUŁ CZASU

Gwiazdy Moim Przeznaczeniem
Autor: Alfred Bester
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 23 czerwca 2020

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.