Książkirecenzja książka

Tom Clancy. Czas Patriotów – recenzja

Tom Clancy to pisarz legenda. Autor kilkudziesięciu powieści szpiegowskich i sensacyjnych. Jego twórczość charakteryzuje się przede wszystkim trzymającą w napięciu fabułą i mocną historią, osadzoną w pod koniec ubiegłego wieku. Zawarte w niej elementy kryminału i technothrillera tylko nadają jej pikanterii. Ważnym elementem są również bohaterowie, a wśród nich najbardziej rozpoznawalny – Jack Ryan.

To właśnie cykl o przygodach tego bohatera jest najbardziej rozpoznawalny w twórczości Clancy’ego. Nic więc dziwnego, że wydawnictwo Znak Horyzont postanowiło wznowić tę serię w nowej ujednoliconej szacie graficznej. Na pierwszy ogień poszło Polowanie na Czerwony Październik, a teraz możemy nabyć Czas Patriotów.
Powieści nie są wydawane w kolejności chronologicznej, więc w historii tej cofamy się kilka lat wstecz. Poznajemy Jacka Ryana, który jeszcze oficjalnie nie pracuje dla CIA, podczas jego podróży do Anglii. Podczas wycieczki z rodziną po Londynie udaremnia on zamach na członków rodziny królewskiej. Zabija jednego z napastników, a drugiego rani. Irlandzka Armia Wyzwolenia Ulsteru poprzysięga mu zemstę. On i jego rodzina trafia na celownik terrorystów. Nie do końca jednak zdają sobie oni sprawę z kim mają do czynienia. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a jego finał będzie krwawy i zaskakujący.

Fabuła Czasu Patriotów jest misternie skonstruowana. Wiele osób powiedziałoby jednak, że jest nudna. Nic bardziej mylnego. Autor choć serwuje nam mnóstwo opisów, nie nudzi nawet przez moment. Z perspektywy współczesnego czytelnika problem może stanowić zaś technologiczna przestarzałość. W scenie, w której Ryan opisuje swój przenośny komputer, może wywoływać lekki uśmiech, a zarazem pozwala nam dostrzec jak technologia w ciągu czterdziestu lat poszła znacząco do przodu. Możemy też zobaczyć jak kiedyś służby inwigilowały społeczeństwo i jak walczono z terroryzmem bez nowoczesnego sprzętu, telekomunikacji i współczesnych komputerów.

Czas Patriotów to kawał mocnej, dobrze napisanej i trzymającej w napięciu historii, w której na przeciwko siebie staje dwóch przeciwników. Spotykają się na początku i na końcu książki, serwując niesamowity i piorunujący finał. Klasyka literatury szpiegowskiej i sensacyjnej, do której można co jakiś czas wracać, za każdym razem ekscytując się kunsztem literackim autora.

Czas Patriotów
Autor: Tom Clancy
Cykl: Jack Ryan
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: szpiegowska, sensacja, technothriller
Data wydania: 26 lutego 2020

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.