KsiążkiKsiążki nowości

Premiera książki „Wybór Zofii” Williama Styrona

23 czerwca nakładem Wydawnictwa Replika ukazało się wznowienie książki Wybór Zofii Williama Styrona. To jedna z najważniejszych książek o tematyce obozowej, uznana przez czytelników i krytyków za jedną z najlepszych w ogóle w historii literatury.

Styron nie gra na emocjach: nie próbuje posługiwać się wyciskającymi łzy, podkolorowanymi opowiastkami, czytelnik ma wrażenie obcowania z prawdziwą, nieuładzoną zagładą. Mimo że nie jest jej dosłownym świadkiem. To dogłębna, psychologiczna analiza, próba zrozumienia piekła nazistowskich obozów koncentracyjnych, Syndromu KZ.

Warto wspomnieć, że film został zekranizowany (reż. Alan J. Pakula, z głównymi rolami Meryl Streep, Kevina Kline’a i Petera MacNicola). Za tytułową rolę Meryl Streep otrzymała Oscara oraz Złoty Glob.

Opis:

Rok 1947, Brooklyn

Zofia – piękna, delikatna córka polskiego antysemity i była więźniarka obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu nie potrafi się uporać z demonami przeszłości. Jej kochanek, Natan – żydowski intelektualista i schizofrenik, żyje obsesyjnym pragnieniem odwetu za zbrodnie wojenne. Stingo, początkujący pisarz i ich sąsiad przeżywa fascynację obojgiem, bezgranicznie zakochuje się w Zofii i zostaje powiernikiem jej skrywanych, obozowych przeżyć.

Zofia, nie umiejąc się pogodzić z wyborem, którego dokonała za drutami Auschwitz, znowu musi wybierać – tym razem, by ocalić siebie.

Redakcja Administrator